Nie każdy otworzy lombard

artykul

Dziś lombard może prowadzić każdy. Od 1 stycznia zmienią się zasady.

Kto może otworzyć lombard?

Dzisiaj by prowadzić lombard wystarczy mieć działalność gospodarczą. Nie jest wymagane posiadanie koncesji, zezwoleń, ani też wpisów do rejestrów instytucji pożyczkowych. Konieczne jest jedynie wybranie właściwego kodu PKD. Obecnie wystarczy więc zarejestrować działalność gospodarczą pod numerem PKD 64.92., a następnie dokonać innych niezbędnych zgłoszeń, typowych dla wszytskichinnych rodzajów działalności gospodarczej. Mowa tu o zgłoszeniu do ZUS oraz urzędu skarbowego. Od 1 stycznia 2023 roku zasady te mają ulec zmianie, a lombard stanie się działalnością ściśle określoną przez prawo.

Kto będzie mógł prowadzić lombard po 1 stycznia 2023 roku?

Zgodnie z projektem ustawy o działalności lombardowej, od 1 stycznia 2023 roku lombard będzie mogła prowadzić wyłącznie spółka kapitałowa, posiadająca kapitał zakłądowy w kwocie minimum 50 000 złotych oraz wpisana do specjalnego rejestru.Jak wskazuje projektowany art 36:

1. Przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.
2. Minimalny kapitał zakładowy przedsiębiorcy dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorcy prowadzącego działalność lombardową wynosi 50 000 zł.

Dodatkowo, wymogiem prawnym rozpoczęcia działalności będzie uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących działalność lombardową.

Umowa pożyczki lombardowej

Projekt ustawy o działalności lombardowej okresla także postanowienia, które powinna zawierać umowa pożyczki lombardowej. 

Przede wszystkim, przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową przed zawarciem umowy pożyczki lombardowej informuje konsumenta, na trwałym nośniku, w czasie umożliwiającym zapoznanie się z tymi informacjami o:
1)    firmie, siedzibie i adresie przedsiębiorcy prowadzącego działalność lombardową;
2)    kwocie pożyczki lombardowej;
3)    całkowitym koszcie pożyczki lombardowej ijego składnikach;
4)    zasadach i terminie spłaty całkowitej kwoty do spłaty;
5)    skutkach braku spłaty całkowitej kwoty do spłaty;
6)    opisieprzedmiotu zastawu lombardowego;
7)    sposobie ustanowienia zastawu lombardowego;
8)    szacunkowej wartość przedmiotu zastawu lombardowego i sposobie jej określenia;
9)   trybie sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego;
10)    sposobie i zasadach rozliczeń.

Z kolei sama umowa pożyczki lombardowej będzie zawierać co najmniej:
1)    imię, nazwisko i adres konsumenta;
2)    firmę, siedzibę i adres przedsiębiorcy prowadzącego działalność lombardową oraz numer rejestrowy;
3)    datę zawarcia umowy pożyczki lombardowej;
4)    kwotę pożyczki lombardowej;
5)    termin i sposób wypłaty kwoty pożyczki lombardowej;
6)    całkowity koszt pożyczki lombardowej i informację o jego składnikach;
7)    całkowitą kwotędo spłaty;
8)    zasady i terminy spłaty całkowitej kwoty do spłaty;
9)    skutki braku spłaty całkowitej kwoty do spłaty;
10)    sposób ustanowienia zastawu lombardowego;
11)    szacunkową wartość przedmiotu zastawu lombardowego i sposób jej określenia;
12)    informację o możliwości korzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów oraz zasadach dostępu do tej procedury, jeżeli takie prawo przysługuje konsumentowi;
13)    opis przedmiotu zastawu lombardowego.

Zawarcie umowy pożyczki lombardowej

Zgodnie z projektem ustawy, umowę pożyczki lombardowej formułuje się w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Umowa zawierana jest  się w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przedsiębiorca prowadzący działalność lombardową jest obowiązany ponadto przekazać umowę pożyczki lombardowej konsumentowi najpóźniej w momencie jej zawarcia. 
Dodatkowo, w projekcie ustawy podkreślono, że umowa pożyczki lombardowej jest zawierana na czas oznaczony, nie krótszy niż 7 dni.

Wysokie kary

Zgodnie z projektem, kto prowadzi działalność lombardową bez wymaganego wpisu do rejestru, podlega grzywnie do 500 000 zł.

 

Źródło:

-projekt ustawy o działalności lombardowej, https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12358561/12869281/12869282/dokument550533.docm.

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej