Nieodpłatna pomoc prawna jako element budowania społeczeństwa obywatelskiego tematem marcowej konferencji

Nieodpłatna pomoc prawna jako element budowania społeczeństwa obywatelskiego tematem marcowej konferencji

Źródło grafiki:

Już 8 marca odbędzie się konferencja, której tematem uczyniono kwestię nieodpłatnej pomocy prawnej. Wybitni prawnicy i praktycy rozważą m.in., jakie rozwiązania należałoby wprowadzić i co zrobić, by system ten służył obywatelom i wzmacniał społeczeństwo obywatelskie.

System nieodpłatnej pomocy prawnej

Jak wskazują organizatorzy konferencji - Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej, w latach 2016 -2021 w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej wprowadzono wiele zmian legislacyjnych. Największą z nich była nowelizacja ustawy 2018 roku (jej przepisy weszły w życie 1 stycznia 2019 roku). Od tej chwili uprawnionym do nieodpłatnej pomocy prawnej został każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Prawo skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.

Obecnie, w przypadku skorzystania z porady stacjonarnej, beneficjent składa pisemne oświadczenie, w którym deklaruje, że nie ma możliwości ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Natomiast beneficjent będący przedsiębiorcą składa:

-    pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej;
-    oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku;
-    wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegają się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

Porady udzielane są w około1500 punktach w całej Polsce – w każdym powiecie. Zainteresowany obywatel nie ma obowiązku zapisywania się na poradę w powiecie zamieszkania. Może zapisać się na poradę w najbardziej dogodnym dla niego miejscu w Polsce.

Prelegenci konferencji "Nieodpłatna pomoc prawna jako element budowania społeczeństwa obywatelskiego"

Organizatorami konferencji są Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku - Białej oraz Naczelna Rada Adwokacka. Wydarzenie będzie miało formę hybrydową: stacjonarnie w Akademii Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej oraz online.

W konferencji udział wezmą wybitni prawnicy, praktycy od lat działający w systemie NPP, przedstawiciele samorządów terytorialnych, przedstawiciele samorządów prawniczych bezpośrednio świadczący pomoc prawną, przedstawiciele organizacji pozarządowych działający w systemie oraz decydenci – przedstawiciele projektodawców i ustawodawcy mający rzeczywisty wpływ na kształt ostatecznie przyjętych rozwiązań.

>> Zobacz też: Artykuł reklamowy z kampanią CPC dla Kancelarii (Autopromocja)

Program konferencji

Konferencja "Nieodpłatna pomoc prawna jako element budowania społeczeństwa obywatelskiego" została podzielona na dwa panele poświęcone następującym zagadnieniom:

1) Nieodpłatna Pomoc Prawna – rozwój i zmiany w systemie od powołania do dziś; charakter zmian i ich wpływ na postępującą dekompozycję systemu.
2) Tendencje projektowanych zmian: najważniejsze dylematy rozwoju systemu: kryteria dostępności NPP , rola pełnomocników profesjonalnych w systemie NPP, aspekty organizacyjne i finansowanie systemu, edukacja prawna.

W ramach poszczególnych paneli będa poruszane takie kwestie, jak między innymi konstytucyjne determinanty modelu przedsądowej nieodpłatnej pomocy prawnej, ewolucja systemu czy wymogi w zakresie kwalifikacji stawiane osobom uprawnionym i do udzielanianieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Dokładny program konferencji dostępny jest na stronie Organizatora.

 

Źródło:

Informacja dotycząca konferencji, https://ansbb.edu.pl/index.php/nieodplatna-pomoc-prawa/sub-menu/aktualnosci

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej