Źródło grafiki: https://pixabay.com
Zarówno nostryfikacja dyplomu, jak i Europejski Paszport Kwalifikacji to dwa niezależne od siebie instrumenty pozwalające potwierdzić kwalifikacje. Kto i kiedy może z nich skorzystać?
Nostryfikacja dyplomu to procedura prowadząca do ustalenia polskiego odpowiednika zagranicznego dyplomu. Tym samym nostryfikacji podlega dyplom ukończenia studiów za granicą, który nie może być uznany za równoważny odpowiedniemu polskiemu dyplomowi i tytułowi zawodowemu na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność.
Nostryfikacja dyplomu wymaga dopełnienia określonych formalności. Osoba ubiegająca się o nostryfikację składa wniosek do wybranej uczelni nostryfikującej, do którego dołącza:
- dyplom ukończenia studiów;
- dokumenty umożliwiające ocenę przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów uczenia się i czasu trwania studiów;
- świadectwo, dyplom lub inny dokument, na podstawie którego została przyjęta na studia;
Dokumenty wymienione wyżej mogą być również złożone w postaci kopii poświadczonych za zgodność z oryginałem przez uczelnię nostryfikującą. Powyższe jasno pokazuje, że nostryfikacja dyplomu wymaga przedłożenia szeregu dokumentów. Nie zawsze jednak dopełnienie powyższych formalności jest możliwe.
Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców (EQPR) to specjalne międzynarodowe narzędzie umożliwiające weryfikację kwalifikacji uchodźców mimo brakującej lub niewystarczającej dokumentacji odbytego kształcenia. Pozwala ono wydać ustandaryzowany dokument objaśniający kwalifikacje, jakie uchodźca z dużym prawdopodobieństwem uzyskał w świetle dostępnych dowodów.
Europejski Paszport Kwalifikacji to cyfrowy certyfikat, który może otrzymać każda osoba o statusie uchodźcy lub korzystająca z ochrony międzynarodowej, ale nie tylko – rozwiązanie to może być dostępne dla osób, które z różnych względów nie mogą skorzystać z tradycyjnej procedury uznania dyplomu. Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców jest dokumentem uznawanym przez wiele państw Unii Europejskiej, ale także przez inne państwa europejskie. Zachowuje on ważność przez 5 lat, a ponieważ jest wydawany przez Radę Europy, to przy przemieszczaniu się nie ma potrzeby jego uznania czy ubiegania się o nowy w kolejnych krajach pobytu.
Europejski Paszport Kwalifikacji można uzyskać w drodze wieloetapowej procedury. Uchodźca musi założyć konto w portalu Rady Europy (EQPR IT Platform) i wypełnić szczegółowy formularz samooceny kwalifikacji, a także załączyć wszelkie dostępne dowody uzyskania wykształcenia. W kolejnym etapie uczestniczy w ustandaryzowanej rozmowie z dwojgiem odpowiednio przeszkolonych ewaluatorów, którzy znają system edukacji jego kraju. Wywiad przeprowadzany jest w języku, którym uchodźca posługuje się w dostatecznym stopniu by opisać swoje doświadczenie edukacyjne. W przypadku pozytywnego wyniku oceny, osoba otrzymuje Europejski Paszport Kwalifikacji dla Uchodźców.
Źródło:
- Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
- European Qualifications Passport for Refugees, https://www.coe.int/en/web/education/recognition-of-refugees-qualifications
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Brytyjscy monarchowie na przestrzeni 100 lat
2022-09-11 21:00Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze: Test - Kodeks cywilny
2024-09-18 10:00Rozpoczyna się egzamin notarialny
2023-09-05 08:10