Notarialny nakaz zapłaty, wyższy próg wieku - to tylko niektóre ze zmian, jakie rząd przygotował dla notariuszy.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw wyposaży notariuszy w nowe kompetencje. Rząd chce, aby notariusz mógł m.in. dokonywać wpisu hipoteki do księgi wieczystej czy wydawać notarialny nakaz zapłaty. Planowane zmiany wykraczają jednak dużo dalej. Obejmą one także zasady postępowania dyscyplinarnego czy próg wieku uprawniajacy do wykonywania zawodu.
Notarialny nakaz zapłaty będzie wydawany przez notariusza na wniosek i na podstawie załączonych dokumentów. Zgodnie z nowelizacją, nakaz zapłaty obejmie wyłącznie "roszczenia niewątpliwe i bezsporne", a rozwiązanie takie - jak przekonuje resort sprawiedliwości - odciąży sądy, przyspieszy inne postępowania, a obywatelom pozwoli dochodzić roszczeń bez konieczności składania pozwu w sądzie.
Notarialny nakaz zapłaty nie zastąpi orzeczenia sądu, ale jeżeli dłużnik nie wniesie sprzeciwu, nakaz będzie stanowił tytuł egzekucyjny. Po nadaniu mu klauzuli wykonalności, stanie się podstawą do prowadzenia egzekucji przez komornika lub inny organ egzekucyjny. Skuteczność notarialnego nakazu zapłaty będzie zależała od woli stron. Wysokość roszczeń, które będą mogły być potwierdzone notarialnym nakazem zapłaty, zostanie ograniczona do 75 tys. zł.
Nie każdy notariusz wyda notarialny nakaz zapłaty. Wniosek o wydanie notarialnego nakazu zapłaty będzie można złożyć wprawdzie do dowolnego notariusza w Polsce, ale pod warunkiem, że będzie on dysponował zaświadczeniem wydanym przez Ministra Sprawiedliwości. Tymczasem wniosek o zaświadczenie o upoważnieniu do wydawania notarialnych nakazów zapłaty będzie mógł złożyć notariusz z 3-letnim stażem nienagannego prowadzenia kancelarii.
Nie tylko notarialny nakaz zapłaty stanie się kompetencją notariuszy. Po wejściu w życie nowelizacji, notariusz będzie mógł dokonywać w księgach wieczystych wpisów własności nieruchomości, związanych z ustanowieniem odrębnej własności lokali. Dotyczy to także ustanowienia i obciążenia odrębnej własności lokalu ograniczonymi prawami rzeczowymi, a także innymi roszczeniami związanymi z tym lokalem.
Jak przekonuje resort sprawiedliwości, po zmianie, każdy będzie mógł wybrać, czy woli złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem notariusza, czy też na podstawie obowiązujących dotychczas procedur, czyli za pośrednictwem sądu. Zdaniem projektodawcy, nowe rozwiązanie skróci radykalnie oczekiwanie na wpis i przyczyni się do obniżenia kosztu kredytów dla tysięcy Polaków. Jak pokazują statystyki, obecnie na około 15 mln spraw wpływających do sądów, aż 7,5 mln to sprawy rejestrowe, wieczystoksięgowe czy upominawcze.
Z uwagi na uzyskanie przez notariuszy nowych kompetencji, zwiększony zostanie nadzór nad nimi, zatem istotne zmiany objemą postępowanie dyscyplinarne. Przewidziane będzie obligatoryjne zawieszenie notariusza w czynnościach zawodowych. Zgodnie z nowmi przepisami, Minister Sprawiedliwości będzie obowiązkowo zawieszał notariusza m.in., jeżeli prowadzone jest przeciwko niemu postępowanie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Ponadto, powołany zostanie Rzecznik Dyscyplinarny Notariatu, który będzie podejmował działania w przypadku najbardziej poważnych naruszeń prawa, uchybień powagi i godności zawodu notariusza.
Zmienie się także próg wieku uprawniający do wykonywania zawodu notariusza. Notariuszem będzie mogła zostać osoba, która ukończy 28 lat. Obecnie notariuszem można zostać w wieku 26 lat.
Podstawa prawna:
- projekt ustawy o zmianie – Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Idzie nowe, czyli Kodeks Etyki Radcy Prawnego po zmianach
2022-07-13 21:00Sztuczna inteligencja tematem czerwcowego webinarium dla prawników
2023-06-18 09:30Szkolenie prawników wkracza w VR
2023-05-05 11:00