Źródło grafiki: https://pixabay.com
Kolejny krok w sferze cyfryzacji usług prawnych wykonany. Od 1 września zmiany w kancelariach notarialnych.
Od 1 września 2023 r., przy dokonywaniu czynności notarialnych, będzie możliwe potwierdzenie tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel. Wynika to z art. 83 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, który mówi, że instytucje obowiązane, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dn. 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, są obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie wykorzystania dokumentu mObywatel jako środka bezpieczeństwa finansowego do identyfikacji klienta oraz weryfikacji jego tożsamości. Jak wskazuje Krajowa Rada Notarialna, oznacza to, że notariusze zobowiązani są, przy czynnościach dokonywanych w formie aktu notarialnego, przy których występują jako instytucja obowiązana, stosować przepisy ustawy o aplikacji mObywatel, tak jak banki - od dnia 1 września 2023 r. KRN dodaje też, że w zasadzie przy większości czynności notarialnych notariusze występują jako instytucja obowiązana w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
mObywatel 2.0 to aplikacja, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store. W aplikacji znajdziemy m.in.:
- mDowód i inne cyfrowe dokumenty,
- usługi i funkcje, np. Naruszenie środowiskowe, Bezpieczny autobus,
- personalizowany ekran startowy.
Warto jednak przypomnieć, że mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. mDowodu będzie można użyć w każdej sytuacji, np. w urzędach czy u lekarza. Nowym dokumentem cyfrowym nie będzie można posłużyć się jedynie w dwóch sytuacjach:
- podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty,
- przy przekraczaniu granicy kraju.
Źrodło:
- komunikat KRN, https://krn.org.pl/aktualnosci/mobywatel-w-kancelarii-notarialnej-od-1-wrzesnia-2023-r
- informacje dot. aplikacji mObywatel, https://info.mobywatel.gov.pl/
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Jest już nowy harmonogram e-szkoleń dla radców prawnych
2023-07-10 17:30NRA oceniła nowe Prawo o prokuraturze
2024-09-05 07:00Prezydium KRRP oceniło nowe stawki dla radców prawnych
2023-10-26 18:00