Nowa ustawa likwiduje dodatkowy koszt kredytu hipotecznego

Nowa ustawa likwiduje dodatkowy koszt kredytu hipotecznego

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Kredyt hipoteczny będzie tańszy? Sejm przegłosował zmiany w ustawie o kredycie hipotecznym. Co to oznacza dla kredytobiorcy?

Zniknie dodatkowy koszt kredytu hipotecznego

Uchwalona 22 lipca 2022 r. ustawa nowelizująca ustawę o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, zakłada pewną istotną - z punktu widzenia kredytobiorcy - zmianę. Jest nią dodanie w art. 29 tejże ustawy pkt 5a, w świetle którego w przypadku udzielenia kredytu hipotecznego, umowa o kredyt hipoteczny może określać dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, związany z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej, ponoszony przez konsumenta do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Jednakże - zgodnie z dodanym pkt 5b - dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, o którym mowa w ust. 5a, podlega zwrotowi konsumentowi lub zaliczeniu na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej, na warunkach określonych umową o kredyt hipoteczny.

Opłata za czekanie na wpis hipoteki przejdzie do historii

Dodatkowy koszt kredytu hipotecznego czyli tzw. opłata za czekanie na wpis do skięgi wieczystej niebawem przejdzie do historii. Co więcej, zmiany przyjęte przez Senat zakładają, że również koszty ponoszone przez osoby, które podpisały już umowę kredytową i teraz oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej, mogą być beneficjentami wprowadzanego rozwiązania.

Opłata za czekanie, jak potocznie zwie się dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, stanowi rodzaj nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem  - jak wskazuje resort sprawiedliwości - niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem,  zatem zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma.

Zmiany w przepisach sa niemałe, o czym świadczy ich aspekt fiskalny. Jak wynika z dołączonej do projektu przedmiotowej ustawy oceny skutków regulacji, po wejściu w życie przepisów banki stracą rocznie ok. 438 mln zł, czyli 4,8 mld zł w ciągu 10 lat, co oznacza, że taką samą kwotę zaoszczędzą gospodarstwa domowe.

 

Źródło:

- ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/2442_u.htm

- informacja MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/tanszy-kredyt-hipoteczny--ustawa-przygotowana-w-ministerstwie-sprawiedliwosci-przyjeta-przez-sejm2

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej