Nowa ustawa ureguluje 17 zawodów medycznych

artykul

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych wypełni legislacyjną lukę. Chodzi o zawody medyczne, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Ustawa o niektórych zawodach medycznych jest wyrazem dążeń rządu do prawnej regulacji warunków i zasad wykonywania 17 zawodów medycznych. Chodzi m.in. o uwzględnienie zagadnień, które dotyczą ustawicznego rozwoju zawodowego osób wykonujących zawód medyczny oraz ich odpowiedzialności zawodowej. Utworzony zostanie także Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Projekt ustawy, przedłożony przez ministra zdrowia, przyjęto już na posiedzeniu Rady Ministrów.

Kogo obejmie ustawa o niektórych zawodach medycznych?

Obecnie w Polsce nie ma regulacji ustawowych dotyczących aż 17 zawodów medycznych, które obejmuje projekt. Dzisiaj, osoby wykonujące te zawody pracują zgodnie z umiejętnościami zawodowymi, które uzyskały w toku kształcenia. Ustawa o niektórych zawodach medycznych ma to zmienić. Jej przepisy odnoszą sie do takich profesji, jak asystentka stomatologiczna; higienistka stomatologiczna; dietetyk; elektroradiolog; logopeda; opiekun medyczny; optometrysta; ortoptystka; podiatra; profilaktyk; protetyk słuchu; technik dentystyczny; technik farmaceutyczny; technik masażysta; technik ortopeda; technik sterylizacji medycznej; terapeuta zajęciowy.

Co reguluje ustawa o niektórych zawodach medycznych?

Przygotowane w resorcie zdrowia przepisy mają zapewnić dostęp do wykonywania wymienionych wyżej zawodów medycznych tylko profesjonalistom w danym zawodzie, którzy posiadają wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do ich wykonywania. Wykształcenie i kwalifikacje w tym zakresie zostały określone w załączniku do ustawy. Ponadto, utworzony zostanie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Dzięki temu rozwiązaniu, możliwa będzie nie tylko weryfikacja osób wykonujących zawody medyczne, zarówno przez pracodawców, jak i pacjentów, ale Rejestr umożliwi także  potwierdzenie kwalifikacji każdej osoby wykonującej zawód medyczny. Wpis do rejestru będzie przy tym niezbędnym warunkiem do wykonywania danego zawodu medycznego. Sam rejestr będzie jawny w zakresie m.in. następujących danych: numeru wpisu, indywidualnego identyfikatora wpisu, daty wpisu, imienia i nazwiska oraz informacji o miejscu wykonywania zawodu medycznego. Nowe przepisy obejmują również kwestie związane z ustawicznym rozwojem zawodowym osób, które wykonują zawody medyczne.

Kiedy ustawa o niektórych zawodach medycznych wejdzie w życie?

Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz projekt ustawy trafi do prac parlamentarnych.

 

 

 

 

 

Źródło:

- projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych.

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej