Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Projekt doprecyzowuje zasady przetwarzania danych przez biura informacji gospodarczej.
Biuro informacji gospodarczej to podmiot gromadzący, przechowujący oraz udostępniający dane o nierzetelnych dłużnikach, jak również informacje o należytym wywiązywaniu się z zobowiązań. Według projektu ustawy nowelizującej biura będą zobligowane do tego, aby w ramach rejestru zapytań gromadzić więcej danych o podmiotach, którym ujawniono informacje gospodarcze. Ma to kluczowe znaczenie dla osób, o których informacje udostępniono. Osoby takie najczęściej nie są klientami biur informacji gospodarczej, a informacje zawarte w rejestrze zapytań są dla tych osób jedynym źródłem wiedzy o tym, kto i jakie ich dane posiada – czytamy w rządowym komunikacie.
Obecnie ustawa stanowi, że biuro jest obowiązane prowadzić rejestr zapytań. Każdy ma prawo uzyskania informacji z rejestru zapytań. Rejestr zapytań zawiera m.in. oznaczenie podmiotu, któremu ujawniono informacje. W przypadku występowania podmiotu za pośrednictwem innego podmiotu, korzystającego z danych dostępowych do systemu biura swego mocodawcy, informacje są faktycznie ujawniane obu tym podmiotom. Niemniej, jak wskazuje się w uzasadnieniu nowelizacji, biuro nie posiada o tym wiedzy i w związku z tym nie ma możliwości odnotowania w rejestrze zapytań danych zarówno mocodawcy, jak i podmiotu działającego na jego rzecz. Oznacza to, że rejestr zapytań może nie odzwierciedlać stanu faktycznego. W związku z tym nowela przewiduje, że wniosek o ujawnienie informacji gospodarczych może zostać złożony zarówno w imieniu własnym, jak i na rzecz innego podmiotu. W takim przypadku biuro obowiązane będzie zawrzeć w rejestrze zapytań zarówno dane podmiotu, któremu ujawniono informacje gospodarcze, jak i dane podmiotu działającego na jego rzecz. Na takim podmiocie, który otrzymał z biura informacje gospodarcze, będą spoczywać te same obowiązki, które dotyczą jego mocodawcy. Podmiot taki będzie musiał więc usuwać pobrane informacje w ustawowym terminie oraz nie będzie mógł ujawniać innym osobom otrzymanych informacji dotyczących dłużnika będącego konsumentem.
Ponadto biura informacji gospodarczej będą musiały publikować na swoich stronach internetowych przejrzyste cenniki świadczonych usług.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem obowiązku informowania biura o pobieraniu informacji gospodarczych przez inny podmiot i rejestrowaniu tej informacji w rejestrze zapytań, który wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia. Z uzasadnienia projektu wynika, że dłuższe vacatio legis ma na celu umożliwienie biurom dostosowanie swoich systemów teleinformatycznych do obowiązku gromadzenia danych podmiotów występujących o ujawnienie informacji gospodarczych.
Źródła:
-komunikat dostępny w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-udostepnianiu-informacji-gospodarczych-i-wymianie-danych-gospodarczych3 [dostęp: 10.7.2024 r.];
-uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, RCL – nr z wykazu UD21, https://legislacja.gov.pl.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Koronacja Karola III - jaki jest harmonogram uroczystości?
2023-05-05 21:00Wakacje kredytowe już od dzisiaj
2022-07-29 15:31Idą zmiany w umowie o pracę na okres próbny
2022-05-13 20:29Jedyny lek znika z aptek - RPO interweniuje
2022-08-26 20:59Od 2023 roku rekordowa podwyżka składek ZUS
2022-06-17 13:00