Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - mediacja

artykul

1 lipca 2023 r. wejdzie w życie obszerna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowela obejmuje m.in. modyfikację przepisów o mediacji.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, o której mowa, staje się faktem za sprawą ustawy z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 614). 

Artykuł 1 tego aktu normatywnego, który zawiera 149 punktów, modyfikuje szereg postanowień ustawy procesowej. Zmiana dotyczy m.in. doręczeń, środków zaskarżenia, egzekucji, postępowania z udziałem konsumentów i omawianej mediacji. Co w tym zakresie proponuje nam ustawodawca? 

Wynagrodzenie mediatora

Zmiana dotyczącą wynagrodzenia mediatora jest oczekiwana. W obecnym stanie normatywnym mediator pobiera wynagrodzenie bezpośrednio od stron. Sąd natomiast ustala je i przyznaje mediatorowi tylko wówczas, gdy przynajmniej jedna ze stron skierowanych do mediacji przez sąd została zwolniona od kosztów sądowych w zakresie obejmującym należności mediatora, a pozostałe strony nie wypłaciły mediatorowi tych należności w całości.

W praktyce niekiedy zdarza się, że mediatorzy mają poważne trudności w ściągnięciu należnych im wynagrodzeń. Dodajmy, że mediacja jest rozwiązaniem, które rodzi koszty. Nie oznacza to, że jest rozwiązaniem nieopłacalnym. Wręcz przeciwnie – polubowne załatwienie sprawy skraca czas postępowania i eliminuje ryzyko związane z niepewnością co do wyniku postępowania rozpoznawczego. 

Od 1 lipca 2023 r. wejdzie w życie art. 1835 § 3 k.p.c., wedle którego wynagrodzenie oraz zwrot wydatków poniesionych przez mediatora, w części niewypłaconej przez strony, na wniosek mediatora ustala i przyznaje mediatorowi sąd. We wniosku mediator wskazuje wysokość niewypłaconych należności i zamieszcza oświadczenie o ich niewypłaceniu. Zasadą pozostanie pobieranie wynagrodzenia bezpośrednio od stron, natomiast wprowadzany przepis pomoże zabezpieczyć przysługujące mediatorowi prawo do wynagrodzenia. 

Kolejna ważna zmiana dotyczy treści ugody.

Ugoda dotycząca roszczeń objętych różnymi postępowaniami

Nowela wprowadza możliwość objęcia jedną ugodą roszczeń objętych różnymi postępowaniami sądowymi. W świetle art. 18314 § 21 k.p.c. w nowym brzmieniu, jeżeli ugoda dotyczy roszczeń objętych różnymi postępowaniami sądowymi, strony wymieniają w jej treści te postępowania oraz wskazują sąd, który zatwierdzi ugodę (albo nada jej klauzulę wykonalności), chyba że prowadziłoby to do naruszenia przepisów o właściwości rzeczowej, mogącego skutkować nieważnością postępowania, lub właściwości wyłącznej. Odpis postanowienia o zatwierdzeniu ugody lub nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności sąd doręczy pozostałym sądom wymienionym w ugodzie. Odpis postanowienia o zatwierdzeniu ugody lub nadaniu ugodzie klauzuli wykonalności będzie stanowił podstawę do umorzenia postępowania w zakresie, w jakim dotyczy ono roszczeń objętych ugodą.

Niewątpliwie zatwierdzenie tak zawartej ugody będzie wymagało zapoznania się przez sąd z aktami spraw toczących się przed innymi sądami, a to będzie wymagało czasu. To właśnie czas zatwierdzenia ugody będzie miał decydujące znaczenie dla stwierdzenia, czy ugoda dotycząca roszczeń objętych różnymi postępowaniami sprawdzi się w praktyce. 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej