Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego - postępowanie z udziałem konsumentów

artykul

1 lipca 2023 r. wejdzie w życie obszerna nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego. Nowela obejmuje m.in. dodanie nowego działu poświęconego postępowaniu z udziałem konsumentów.

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego 

Już niebawem niezadowolony klient lodziarni znajdującej się w Gdańsku będzie mógł pozwać prowadzącego ją przedsiębiorcę przed sądem w Krakowie, o ile właśnie krakowski sąd będzie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania powoda. 

Takie rozwiązanie funduje nam racjonalny ustawodawca już od 1 lipca 2023 r. 

Mowa o obszernej nowelizacji, która w tym dniu wejdzie w życie za sprawą ustawy z 9.3.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 614). 

Artykuł 1 tego aktu normatywnego, który zawiera 149 punktów, modyfikuje szereg postanowień ustawy procesowej. Zmiana dotyczy m.in. doręczeń, środków zaskarżenia, mediacji czy egzekucji. Nowela przewiduje też dodanie do Kodeksu postępowania cywilnego przepisów art. 458(14)-458(16) tworzących dział poświęcony postępowaniu z udziałem konsumentów. 

 

Postępowanie z udziałem konsumentów

Przywołany powyżej kazus będzie możliwy na podstawie art. 458(14) § 4 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem, w sprawach rozpoznawanych według przepisów działu normującego postępowanie z udziałem konsumentów, konsument może wytoczyć powództwo również przed sąd właściwy dla miejsca swojego zamieszkania. Nie dotyczy to spraw, w których właściwość sądu jest wyłączna. Wskazana regulacja znajduje zastosowanie także wtedy, gdy przedsiębiorca będący stroną postępowania zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

Jakie jeszcze nowinki proponuje nam ustawodawca od 1 lipca 2023 r. w ramach postępowania z udziałem konsumentów? 

Prekluzja dowodowa

Stosownie do art. 458(15) § 1 i 4 k.p.c., przedsiębiorca będący powodem jest obowiązany powołać wszystkie twierdzenia i dowody w pozwie, a będący pozwanym - w odpowiedzi na pozew. Twierdzenia i dowody powołane z naruszeniem tej reguły podlegają pominięciu, chyba że strona będąca przedsiębiorcą uprawdopodobni, że ich powołanie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później.

Prekluzja dowodowa, o której tu mowa, dotyczy przedsiębiorcy, a nie konsumenta. Trzeba zaznaczyć jednak, ze w stosunku do konsumenta nadal będą miały zastosowanie ogólne reguły ograniczające możliwość powoływania przezeń dowodów, zadekretowane w art. 205(2) oraz art. 205(12) k.p.c.

Podwyższone koszty procesu

Natomiast stosownie do art. 458(16) k.p.c., jeżeli strona będąca przedsiębiorcą przed wytoczeniem powództwa zaniechała próby dobrowolnego rozwiązania sporu, uchyliła się od udziału w niej lub uczestniczyła w niej w złej wierze i przez to przyczyniła się do zbędnego wytoczenia powództwa lub wadliwego określenia przedmiotu sprawy, niezależnie od wyniku sprawy sąd może obciążyć tę stronę kosztami procesu w całości lub części, a w uzasadnionych przypadkach nawet podwyższyć je, jednak nie więcej niż dwukrotnie. Przepis ten sankcjonuje nieetyczne zachowanie przedsiębiorcy i ma skłaniać do podejmowania czynności mających na celu koncyliacyjne rozstrzygnięcie sporu. Podniesione koszty procesu mogą obejmować np. wynagrodzenie pełnomocnika czy koszty sądowe poniesione przez konsumenta.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej