Nowelizacja przepisów normujących egzamin maturalny

artykul

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie zmian dotyczących m.in. przeprowadzania egzaminu maturalnego. Wprowadza funkcje egzaminatora-weryfikatora, precyzuje przepisy o egzaminie z języka obcego nowożytnego oraz umożliwia wniesienie do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego monitorującego zdrowie zdającego.

Egzaminator-weryfikator

Od początku funkcjonowania systemu egzaminacyjnego w składzie każdego zespołu egzaminatorów uwzględnia się osobę, której zadaniem jest weryfikowanie poprawności sprawdzenia określonej próbki prac sprawdzonych przez każdego egzaminatora, jako mechanizmu kontrolnego jakości pracy egzaminatorów. Obecnie egzaminatorzy-weryfikatorzy funkcjonują jako „zwykli” egzaminatorzy i tak też są wynagradzani.

W projekcie proponuje się utworzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora. Określono warunki niezbędne do jej pełnienia oraz określono zadania egzaminatora-weryfikatora. W opinii projektodawców rozwiązanie to przyczyni się do podniesienia jakości sprawdzania i przeprowadzania egzaminów.

Operator pracowni informatycznej

Podobne uzasadnienie leży u podstaw utworzenia funkcji operatora pracowni informatycznej jako osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowni komputerowej do przeprowadzenia części pisemnej i części praktycznej egzaminu zawodowego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu maturalnego z informatyki. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz egzaminatorzy zwracają uwagę, że osoby odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie komputerów i innych urządzeń podczas przeprowadzania egzaminów, w tym zapewnienie funkcjonującego i zgodnego z wytycznymi połączenia sieciowego i właściwego, zgodnego z wytycznymi, przygotowania sieci wewnętrznej w miejscu przeprowadzania danego egzaminu, nie otrzymują za to dodatkowe zadanie żadnego wynagrodzenia.

Przewiduje się, że egzaminatorzy-weryfikatorzy będą wynagradzani na zasadzie tożsamej do przewodniczących zespołów egzaminatorów, tzn. w wysokości 12% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu egzaminatorów. W przypadku operatora pracowni informatycznej, podobnie jak w przypadku asystentów technicznych, wynagrodzenie będzie określone jako stawka godzinowa.

Wybór dowolnego języka obcego nowożytnego

W projekcie proponuje się wprowadzenie jednoznacznej możliwości wyboru dowolnego języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym jako przedmiotu obowiązkowego, niezależnie od tego, jakiego języka absolwent uczył się w szkole. W tej mierze występują obecnie różne interpretacje przepisów prawnych, stąd projekt uwzględnia potrzebę ich doprecyzowania.

Obecnie wybór przedmiotu dodatkowego, do którego absolwent przystępuje na egzaminie maturalnym, nie jest zależny od typu szkoły, do której absolwent uczęszczał, ani od przedmiotów, których uczył się w tej szkole (z wyjątkiem absolwentów oddziałów dwujęzycznych). Część dyrektorów szkół uważa, że w przypadku języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego absolwent może dokonać wyboru wyłącznie spośród tych języków obcych nowożytnych, których uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Taka zasada obowiązuje w przypadku egzaminu ósmoklasisty, natomiast, jak wskazują projektodawcy, w przypadku egzaminu maturalnego intencją ustawodawcy nigdy nie było takie rozwiązanie.

Urządzenie telekomunikacyjne monitorujące stan zdrowia zdającego

Obecnie obowiązuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych oraz korzystania z nich w trakcie egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Złamanie tego zakazu skutkuje unieważnieniem danego egzaminu. W ramach projektowanej nowelizacji proponuje się dodanie wyjątku, który umożliwi wniesienie urządzenia telekomunikacyjnego do sali egzaminacyjnej w przypadku zainstalowania w nim aplikacji monitorującej stan zdrowia zdającego (np. umożliwiającej odczyt poziomu cukru we krwi u osoby chorej na cukrzycę). Warunki wniesienia tego typu sprzętu będzie określał Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Powyżej prezentujemy tylko niektóre proponowane w projektowanej nowelizacji rozwiązania. W projekcie proponuje się też inne zmiany w zakresie ustawy o systemie oświaty, jak i zmiany innych ustaw, w tym ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UD74, https://legislacja.gov.pl.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej