Nowelizacja Regulaminu urzędowania sądów powszechnych - co się zmieniło od 8 lutego?

artykul

W dniu 6 lutego 2024 r. Minister Sprawiedliwości podpisał rozporządzenie zmieniające Regulamin urzędowania sądów powszechnych. Jakie zmiany weszły w życie?

Regulamin urzędowania sądów powszechnych

Rozporządzenie z dnia 18 czerwca 2019 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych określa wewnętrzną organizację i porządek funkcjonowania sądów powszechnych, a także szczegółowe zasady przydziału spraw, sposób realizacji zadań związanych z funkcjonowaniem Europejskiej Sieci Sądowej w sprawach cywilnych i handlowych, porządek czynności podejmowanych w sądach, porządek urzędowania organów sądów i wykonywania zadań sędziów, asesorów sądowych i referendarzy sądowych pełniących funkcje kierownicze, tok czynności administracyjnych w sprawach należących do właściwości sądów, dopuszczalne systemy i rozkład czasu urzędowania, warunki i tryb udostępniania i przesyłania akt i dokumentów z akt oraz warunki udostępniania pomieszczeń dla uczestników postępowania, świadków i innych osób przebywających w sądach.

Co zmieniła nowelizacja?

Nowelizacja objęła § 43 ust. 1a i 1b Regulaminu. Od 8 lutego sprawy o wyłączenie sędziego, ze względu na okoliczności jego powołania, nie będą przydzielane do rozpatrzenia sędziom, którzy objęli stanowisko w wyniku wniosku o powołanie przedstawionego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej przez Krajową Radę Sądownictwa ukształtowaną z zastosowaniem art. 9a ustawy z dnia 12  maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Sędziowie ci nie będą uwzględniani w przydzielaniu spraw przez System Losowego Przydziału Spraw.

Przepis nie będzie miał jednak zastosowania do asesorów sądowych oraz sędziów, którzy zrzekli się urzędu sędziego, a następnie powrócili na urząd i poprzednio zajmowane stanowisko, jeżeli zajmowane stanowisko objęli w inny sposób niż w wyniku powołania przez Prezydenta RP z zastosowaniem przepisów ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

 

>> Zobaczj też: Artykuł reklamowy z kampanią CPC dla Twojej kancelarii (Autopromocja)

 

Zmiana rozporządzenie stanowi kolejny krok Ministerstwa Sprawiedliwości mający na celu uporządkowanie sytuacji panującej w wymiarze sprawiedliwości. 

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej