Nowelizacje ustaw Prawo o notariacie, Kodeks karny oraz Prawo o ustroju sądów powszechnych przyjęte przez Senat

Nowelizacje ustaw Prawo o notariacie, Kodeks karny  oraz Prawo o ustroju sądów powszechnych przyjęte przez Senat

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/judge-wooden-gavel-courtroom-court-8866848/

Senat RP przyjął pakiet rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz w toku prac sejmowej Komisji Petycji. Mowa o nowelizacjach takich ustaw, jak Kodeks karny, Prawo o notariacie czy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych.

Senat RP za zmianami w prawie

Senat RP przyjął bez poprawek nowelizacje ustaw przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości, obejmujące zarówno zmiany w Kodeksie karnym dotyczące walki z mową nienawiści, jak i nowe zasady delegowania sędziów w ustawach Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych. Ponadto - również bez poprawek, senatorowie przyjęli ustawę o zmianie ustawy – Prawo o notariacie.

Walka z mową nienawiści

Nowelizacja Kodeksu karnego wprowadza przepisy regulujące walkę z mową nienawiści i znacząco poszerza katalog cech chronionych, obejmując teraz także wiek, płeć, niepełnosprawność oraz orientację seksualną (oprócz dotychczas chronionych: przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej oraz bezwyznaniowości). Oznacza to, że przestępstwa z nienawiści wobec tych cech będą ścigane z urzędu, bez konieczności składania prywatnego aktu oskarżenia. Zgodnie z przyjętymi przepisami:

- za stosowanie przemocy lub bezprawnej groźby z motywów nienawiści grozić będzie do pięciu lat pozbawienia wolności,
- za nawoływanie do nienawiści – do trzech lat
- za znieważenie – do dwóch lat więzienia.

Dodatkowo, jak wskazuje MS, dzięki wprowadzeniu określenia „w związku z przynależnością” zamiast dotychczasowego „z powodu jej przynależności”, penalizowane będą również przestępstwa popełnione w błędnym przekonaniu co do cech pokrzywdzonego.

Nowe zasady delegowania sędziów, czyli Prawo o ustroju sądów powszechnych i Prawo o ustroju sądów wojskowych w Senacie

Zmiany w ustawach Prawo o ustroju sądów powszechnych i Prawo o ustroju sądów wojskowych dostosowują polskie przepisy do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C‑748/19 do C‑754/19) z 2021 r. Wskazano w nim, że dotychczasowe regulacje pozwalające Ministrowi Sprawiedliwości na delegowanie sędziego do innego sądu bez przejrzystych kryteriów i na odwołanie go w dowolnym momencie są niezgodne z prawem unijnym. Nowe przepisy określają między innymi:

- sytuacje i kryteria, w których minister sprawiedliwości może delegować sędziego do innego sądu
- wymóg analizy obciążenia pracą sędziów i asesorów sądu przy podejmowaniu decyzji o delegowaniu
- sposób wyboru osoby, której można zaproponować delegowanie (uwzględniający m.in. ocenę efektywności pracy i dorobku zawodowego)
- obowiązek ogłaszania w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o delegowaniu, odwołaniu lub ustąpieniu sędziego z delegowania.

Jak wskazuje resort sprawiedliwości, zwiększy to transparentność procedur kadrowych w wymiarze sprawiedliwości oraz zapewni dostęp do informacji o zmianach personalnych związanych z delegacjami sędziów. Ustawa wprowadza też nowe zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania.

Prawo o notariacie

Przyjęty projekt sejmowej Komisji Petycji przewiduje, że zastępca notarialny – zatrudniony w kancelarii notarialnej łącznie przez co najmniej 10 lat poprzedzających złożenie wniosku o powołanie na notariusza i w okresie tym łącznie przez co najmniej 5 lat miał upoważnienie do wykonywania czynności notarialnych – będzie mógł ubiegać się o powołanie na stanowisko notariusza także po upływie 10 lat od doręczenia mu uchwały o wyniku egzaminu notarialnego.

Podpis Prezydenta

Teraz ustawy zostaną przekazane Marszałkowi Senatu, a następnie trafią do Prezydenta, który będzie miał 21 dni na ich podpisanie. Po publikacji w Dzienniku Ustaw wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

 

Źródło:

Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ms-senat-rp-przyjal-nowelizacje-ustaw-przygotowanych-w-ministerstwie

Komunikat, https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,16765,31-posiedzenie-senatu.html

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej