NRA przeciwna połączeniu samorządów oraz zawodów adwokackiego i radcowskiego

artykul

Połączenie samorządów i zawodów adwokackiego oraz radcowskiego to jeden z pomysłów, który miałby być zrealizowany po wyborach parlamentarnych. W dniu 21 września 2023 r. swoje stanowisko w sprawie przyjęło Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wraca pomysł połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego

Zapowiedź połączenia samorządów adwokackiego i radcowskiego to jeden z pomysłów, który ujrzał światło dzienne w trakcie kampanii wyborczej. Forsowany przez partię rządzącą pomysł nie jest jednak odkryciem ostatnich tygodni, lecz rozwiązaniem, które pojawia się w przestrzeni publicznej od kilku lat. Przykładem może być chociażby stanowisko RPO z 2008 roku, w którym wskazano argumenty za połączeniem zawodów. Wskazano w nim m.in., że utrzymywanie dwóch zawodów prawniczych z podobnym wykształceniem i uprawnieniami oraz oddzielnymi strukturami samorządu zawodowego uznać można za nieracjonalne z punktu widzenia skuteczności funkcjonowania i osiągania celu w postaci kształtowania pozytywnego wizerunku osób świadczących pomoc prawną.

Tym razem jednak pomysł połączenia samorządów i zawodów adwokackiego oraz radcowskiego pojawił się w dokumencie programowym Prawa i Sprawiedliwości "Bezpieczna Przyszłość Polaków". Zabieg ten ma stanowić dokończenie procesu otwarcia zawodów prawniczych, zlikwidować skostniałe struktury i w ich miejsce stworzyć jeden samorząd. Zdaniem pomysłodawców, po zmianach adwokaci będą mogli podjąć pracę na etacie na takich samych warunkach, na jakich dzisiaj podejmują ją radcy prawni, z kolei obywatele "otrzymają szerszy dostęp do profesjonalistów, którzy pomogą im w ochronie praw" (str. 163).

Prezydium NRA przeciwne połączeniu samorządów i zawodów adwokackiego oraz radcowskiego

Prezydium NRA opowiedziało się przeciwko połączeniu samorządów i zawodów adwokackiego oraz radcowskiego. W swoim oficjalnym stanowisku wskazuje, że połączenie zawodów adwokata i radcy prawnego oraz samorządów tych zawodów zaufania publicznego na podstawie arbitralnej decyzji politycznej byłoby niezgodne z wyrażonymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: zasadami demokratycznego państwa prawnego, zakazem nadmiernej ingerencji, ochroną praw nabytych, należytą ochroną zawodów zaufania publicznego, a także ochroną prawa własności.

Dodatkowo Prezydium NRA podkreśla, że realizacja tej zapowiedzi politycznej – wbrew twierdzeniom jej autorów – w żaden sposób nie poszerzy dostępu obywateli do profesjonalistów. Wskazuje również, że istnieje realna obawa, że idea łączenia obu samorządów będzie jedynie pretekstem do ich faktycznej likwidacji jako niezależnych wobec władzy publicznej organizacji reprezentujących osoby wykonujące zawód zaufania publicznego, a przez to i obywateli oraz ich prawa i wolności. Zdaniem Adwokatury, zachodzi niebezpieczeństwo podporządkowania władzy publicznej, w tym Ministrowi Sprawiedliwości, kolejnego istotnego elementu wymiaru sprawiedliwości, jakim są niezależni, wspierani przez własne, autonomiczne samorządy zawodowe adwokaci i radcy prawni – analogicznie, jak stało się to z prokuratorami i ma miejsce wobec sędziów. W efekcie NRA wskazuje, że spowoduje to negatywne konsekwencje dla stanu praworządności w Polsce, w tym w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich, których gwarancją jest niezależność samorządów zawodów zaufania publicznego, a ponadto rodzić będzie również kolejne wątpliwości w zakresie respektowania przez Polskę porządku prawnego Unii Europejskiej.

 

jak zwiększyć dochody kancelarii prawnej

 

Źródło:

- stanowisko RPO z 22 kwietnia 2008 r., https://bip.brpo.gov.pl/pliki/12089607900.pdf
- stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęte 21 września 2023 r., https://www.adwokatura.pl/admin/wgrane_pliki/big_file-skanstanowisko21wrzesnia23-38180.jpg
- dokument programowy Prawa i Sprawiedliwości "Bezpieczna Przyszłość Polaków", https://pis.org.pl/dokumenty


 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej