Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/stop-sign-traffic-signs-red-3437300/
Nie będzie obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Prezydent wetuje ustawę.
W dniu 6 maja Prezydent podjął decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Nie jest to dobra wiadomość dla 2,5 mln przedsiębiorców, którzy mieli nadzieję na zmianę przepisów. Zdaniem Prezydenta, skutkiem ustawy byłoby obniżenie wpływów do NFZ o co najmniej 5 mld złotych rocznie, przy braku wskazania jednoznacznego sposobu na pokrycie deficytu.
Z decyzją Prezydenta nie zgodziła się m.in. Rzecznik MŚP, która wskazała na nieracjonalność weta oraz przypomniała skutki, jakie wywołał tzw. Polski Ład. Jak wskazano w komunikacie, szczególnie dotkliwie skutki Polskiego Ładu odczuli przedsiębiorcy z sektora MŚP, podczas gdy to właśnie ci przedsiębiorcy są głównym źródłem elastyczności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Rzecznik przypomniała również, że polscy przedsiębiorcy trzy lata temu zostali obarczeni nieproporcjonalnie wysokimi składkami, co w wielu przypadkach stanowiło ciężar nie do udźwignięcia dla prowadzonych przez nich firm i wymuszało ich likwidację bądź zawieszenie prowadzenia działalności. Podkreślono także, że w latach 2022-2024 mieliśmy do czynienia z rekordowo wysoką liczbą przedsiębiorstw, które zaprzestawały działalności. Wskazano też, że powyższe odbiło się negatywnie na poziomie rozwoju gospodarczego Polski i oznaczało utratę setek tysięcy miejsc pracy. Dlatego też Rzecznik MŚP zapowiedziała, że jest gotowa do udziału w pracach nad finalnymi rozwiązaniami, które miałyby znieść obowiązujące obecnie dyskryminujące przedsiębiorców regulacje prawne.
Na koniec przypomnijmy, czego dokładnie dotyczyło prezydenckie weto. W dniu 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
Nowe przepisy miały objąć przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej. Ministerstwo Finansów szacuje, że na zmianach miało zyskać ok. 2,45 mln przedsiębiorców.
Ustawa wprowadza zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego, miały płacić stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka miała wynosić dodatkowo 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, także miały płacić stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to miało dotyczyć przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wynosić miała dodatkowo 3,5 proc. od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Podobnie jak w powyższych przypadkach, również przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, mieli płacić stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wraz z wejściem w życie zmian, od 2026 roku dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową zdecydowano się uchylyć możliwość odliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego, tj. częściowego odliczania od dochodu lub przychodu albo zaliczania do koszów uzyskania przychodów zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców to jeden z czołowych tematów, jakie pojawiały się ostatnio w przestrzeni publicznej i debacie politycznej. Weto Prezydenta niewiele w tej materii zmienia. Ustawa została przekazana Sejmowi do ponownego rozpatrzenia, a temat składki zdrowotnej dla przedsiębiorców nie znika. Należy mieć jednak świadomość, że konkretne propozycje (i działania) ujrzymy zapewne dopiero po zbliżających się wyborach prezydenckich.
Źródło:
Komunikat, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wywiady/prezydenckie-weto-do-ustawy-o-swiadczeniach-opieki-zdrowotnej-finansowanych-ze-srodkow-publicznych,101266
Komunikat, https://rzecznikmsp.gov.pl/rzecznik-msp-nie-zgadza-sie-z-wetem-prezydenta-w-sprawie-skladki-zdrowotnej/
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Spółka handlowa w organizacji
2022-03-13 12:22Kto dominuje na rynku piwa? Jest raport
2024-08-30 13:45Wakacje od ZUS już obowiązują
2024-11-02 15:00Reklama pod lupą - UOKiK ukarał znanych influencerów
2025-03-12 14:20Dobrowolny ZUS w Polsce. Jest projekt ustawy
2023-03-22 11:00Jak zmieni się składka zdrowotna w 2025 roku?
2024-03-25 13:10Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach?
2022-04-15 15:10