Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/bad-cancer-care-cigar-cigarette-1239282/
W dniu 5 lipca w życie wchodzi zakaz sprzedaży e-papierosów i woreczków nikotynowych osobom nieletnim. A to nie jedyne zmiany. Co jeszcze czeka branżę wyrobów nikotynowych?
Wprowadzony zakaz sprzedaży, który obejmuje e-papierowy oraz woreczki nikotynowe, to element działań prewencyjnych, których adresatem są osoby poniżej 18. roku życia. Jak informuje resort zdrowia, nowe przepisy chronią dzieci przed nikotyną i uzależniającymi nawykami. Wskazano, że w obecnie miejsce tradycyjnych papierosów pojawiają się nowe produkty, takie jak e-papierosy (zarówno z nikotyną, jak i bez) czy woreczki z syntetyczną nikotyną. Jak podkreśla MZ, ich forma, smak i dostępność sprawiają, że są szczególnie atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Często też błędnie postrzegane są jako mniej szkodliwe. Tymczasem badania WHO pokazują, że młode osoby, które sięgają po e-papierosy – nawet bez nikotyny – ponad dwukrotnie częściej sięgają po tradycyjne papierosy. Dlatego też resort zdrowia zdecydował się ograniczyć ich sprzedaż.
Powyższe obostrzenia to kolejne, które wchodzą w życie w przeciągu ostatnich miesięcy. Warto przypomnieć, że 17 kwietnia zaczęły obowiązywać przepisy, które zakazują sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznych aromatach, takich jak mentol czy owoce. Od wejścia w życie przepisów branża ma dziewięć miesięcy na wyprzedanie zapasów.
Nowelizacja ustawy antytytoniowej wprowadza zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych dla dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Zakazuje też ich sprzedaży przez Internet i w automatach oraz reklamy czy promocji. Ponadto opakowania tych produktów będą musiały być oznakowane jako szkodliwe dla zdrowia. Dodatkowo, jak podaje MZ, e-papierosów bez nikotyny nie będzie można używać w miejscach publicznych (np. w szkołach, restauracjach, na przystankach i placach zabaw). Oznacza to zrównanie e-papierosów z produktami nikotynowymi, bowiem taki zakaz obowiązuje już dla e-papierosów z nikotyną.
Z kolei woreczki nikotynowe uznano za wyroby powiązane i zdefiniowano jako produkty do użytku doustnego, które zawierają nikotynę (bez tytoniu) i są porcjowane w woreczkach. Maksymalna zawartość nikotyny, którą zawierają, zostanie ograniczona do 20 mg/g. Dodatkowo zwiększono także nadzór nad składem płynów do e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych. Od teraz będą musiały być dostosowane do wymogów ustawy (nie będą mogły zawierać substancji o właściwościach rakotwórczych), a informacje na ich temat będą zgłaszane do Biura do spraw Substancji Chemicznych co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do sprzedaży.
Powyższe obostrzenia to jedynie część szerszej reformy. Jak informuje MZ, kolejny projekt nowelizacji ustawy antytytoniowej zakłada:
- całkowity zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów – zarówno tych z nikotyną, jak i bez niej,
- wycofanie z rynku woreczków nikotynowych o smakach innych niż tytoniowy,
- nowe zasady sprzedaży innych produktów z nikotyną (np. gum, sprayów, tabletek) – będą traktowane jak leki i dostępne tylko w aptekach po zatwierdzeniu przez odpowiedni urząd,
- obowiązek badania składu płynów w e-papierosach.
Projekt ten wymaga jednak szerszej akceptacji, bowiem będzie podlegał notyfikacji w Unii Europejskiej po przyjęciu go przez Radę Ministrów. Jest to to obowiązkowa procedura dla takich regulacji.
Źródło:
Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/mz-od-5-lipca-zakaz-sprzedazy-e-papierosow-i-woreczkow-nikotynowych-osobom
Komunikat, https://www.gov.pl/web/zdrowie/od-5-lipca-zakaz-sprzedazy-e-papierosow-i-woreczkow-nikotynowych-osobom-ponizej-18-roku-zycia
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Wesołych Świąt!
2024-12-24 09:00Kary dla banków za wakacje kredytowe
2023-01-18 18:00Wakacje bez testu i paszportu covidowego? Tylko w tych krajach
2022-06-11 12:00Wniosek o wakacje kredytowe złożysz także w weekend
2022-07-30 13:00Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?
2022-06-06 21:00Otwarto pierwsze Biuro Krajowe Prokuratury Europejskiej
2025-04-02 10:00