Od 2023 roku rekordowa podwyżka składek ZUS

artykul

Rekordowa podwyżka składek ZUS, staje się rzeczywistością, a czarny sen przedsiębiorców powoli się spełnia. Rząd zamierza dwukrotnie podwyższyć w 2023 roku płacę minimalną, a co za tym idzie, również należne od przedsiębiorców składki ZUS.

Płaca minimalna w 2023 roku

Rząd podwyższa płacę minimalnę aż dwukrotnie w 2023 roku. Od stycznia najniższa pensja wynosic ma 3383 zł, od lipca natoamist miałaby wzrosnąć do poziomu 3450 zł. Innymi słowy Rada Ministrów zakłada, że:
    - od stycznia 2023 roku pensja minimalna wzrośnie o 373 zł w porównaniu z rokiem 2022;
    - w lipcu 2023 roku płaca minimalna zostanie podwyższona o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

Co więcej, również minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia  wzrośnie dwukrotnie:

    - od stycznia 2023 roku wyniesie 22,10;
    - a od lipca 22,50, co oznacza wzrost o 14,2 proc. względem roku 2022.

Rekordowy wzrost składek ZUS od 2023 roku

Powodów do zadowolenia napewno nie mają przedsiębiorcy, których koszty prowadzenia działaności wzrosną drastycznie. Jak donosi Rzeczpospolita, rząd zakłada na przyszły rok sporą podwyżkę składek z działalności gospodarczej. Jak wskazuje dziennik, prognoza przeciętnego wynagrodzenia na przyszły rok wyniesie 6839 zł., co stanowi kwotę, od której liczy się składki dla prowadzących działalność, którzy nie mają prawa do żadnych ulg w ich opłacaniu, co realnie oznacza wzrost składek aż o 15,5 proc.

Nalezy pamiętać, że skąłdki ZUS to nie wszystko. Przedsiębiorcy muszą także zapłacić składkę zdrowotną, która po zmianie przepisów od stycznia 2022 roku oznacza de facto dodatkową daninę,  bowiem nie podlega odpisom podatkowym.

Podwyżka prefeencyjnych składek ZUS

Złe wieści czekają także osoby, które dopiero rozpoczynją swoją przygodę z biznesem i dzisiaj korzystają z ulg, czyli preferencyjnych składek ZUS. Składki te są bowiem uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w przyszłym roku wzrośnie dwukrotnie, najpierw od stycznia z obecnych 3010 zł do 3383 zł.a potem, od lipca, do poziomu 3450 zł.

Ile wyniosą składki ZUS w 2023 roku?

W związku z planowanymi zmianami, należy szacować, że osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą składki aż o 15,5% wyższe niż w roku 2022, co oznacza, że comiesięczna danina na rzecz ZUS, bez uwzględnienia składki zdrowotnej, wyniesie aż 1398 zł.

Z kolei minimalne składki, czyli tzw. stawki preferencyjne ZUS,  wzrosną z obecnych 285,71 zł  miesięcznie do 321,12 zł od stycznia, oraz do 327,47 zł od lipca.

Rekordowe podwyżki płacy minimalnej nie przełożą się na dobrobyt obywateli

Choć z założenia zwiększenie minimalnego wynagrodzenia za pracę ma zapewnić godny byt wszystkim pracującym Polakom w czasie, gdy inflacja silnie pustoszy ich portfele, to "dosypywanie" pieniędzy na rynek nie zahamuje galopującego spadku siły nabywczej pieniądza. Dodatkowe prosocjalne pakiety pomocowe także nie spowolnią dynamiki wzrostu cen. Idąc tą drogą już niebawem okaże się, że zarabiając więcej, stac nas na dużo mniej.

Wyższe składki ZUS to wyższe ceny towarów i usług

Efekt niekończącego sie korowodu podwyżek musi odbić się na cenach za świadczone usługi. Oznacza to, że w czasach galopującej inflacji również przyszły rok napędzać będą podwyżki, które odczują nie tylko przedsiębiorcy, ale również konsumenci. 

 

Źródło:

- informacje dotyczące minimalnego wyngrodzenia za pracę, https://www.gov.pl/web/rodzina/placa-minimalna-w-2023-roku-rzad-podjal-decyzje

- "Milion mikroprzedsiębiorców zapłaci 2,5 mld zł więcej ZUS ", https://www.rp.pl/zus/art36523421-milion-mikroprzedsiebiorcow-zaplaci-2-5-mld-zl-wiecej-zus

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

 

 

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej