Odnieś sukces na egzaminie!

artykul

Prawnicze egzaminy to nie pestka. Właściwe przygotowanie potrafi jednak zapewnić powodzenie.

Egzaminy prawnicze to zawsze wyzwanie

Egzamin adwokacki, egzamin radcowski, egzamin notarialny oraz komorniczy - co roku do tych egzaminów przystępują  tysiące młodych prawników. Egzaminy adwokacki oraz radcowski trwają po 4 dni - wtedy zdający rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego lub rodzinnego, gospodarczego i administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Również egzamin notarialny skupia się na sprawdzeniu praktycznych umiejętności oraz wiedzy z zakresu prawa: konstytucyjnego, cywilnego, postępowania cywilnego, gospodarczego, spółek prawa handlowego, pracy i ubezpieczeń społecznych, rodzinnego i opiekuńczego, administracyjnego, finansowego, europejskiego, prywatnego międzynarodowego, ustroju sądów, samorządu notarialnego i innych organów ochrony prawnej działających w Rzeczpospolitej Polskiej, a także warunków wykonywania zawodu notariusza i etyki tego zawodu.

Egzamin komorniczy, podobnie jak pozostałe prawnicze egzaminy zawodowe, także podzielony jest na części i trwa 3 dni. Zdający mierzą się wówczas z zadaniami składajacymi się na cztery części egzaminu. Pierwsza i druga cześć obejmuje rozwiązanie zadań dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część egzaminu skupia się na rozwiązaniu zadania, polegającego na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, podjętych w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Egzaminacyjnych wyzwań nie brakuje także na aplikacji. Nie chodzi wyłącznie o egzamin wstępny, ktory ma postać testu, ale  również kolokwia, które stanowią nieodzwoną część szkolenia wszytskich aplikantów. Wymaga się od nich praktycznych umiejętności, między innymi sporządzania umów czy pism procesowych.

Książki, które pomogą w przygotowaniu

Jeżeli chcesz odnieść sukces na egzaminie czy kolokwium, musisz właściwie się przygotować. Oto kilka propozycji, które ułatwią Ci ten proces.

Umowy cywilne. Wzory z komentarzem (wydanie 2)

Niniejsza książka stanowi zbiór projektów umów nazwanych i nienazwanych, jak też pełnomocnictw i prokur. Łącznie na 240 stronach opisano metody konstruowania postanowień 53 różnych dokumentów o charakterze prawnym.

Praca składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy zawiera rozważania poświęcone zasadom tworzenia umów oraz interpretacji postanowień umownych. W rozdziale drugim zamieszczono projekty umów nazwanych (np. umowy sprzedaży, darowizny, pożyczki, najmu, zlecenia, spółki, leasingu i innych) oraz nienazwanych (np. umowy know-how, merchandisingu czy faktoringu). Trzeci rozdział książki poświęcono zaś pełnomocnictwom oraz prokurom. Projekty dokumentów prezentowane w niniejszej pracy opatrzono komentarzem wzbogaconym o obowiązującą linię orzeczniczą.

Stan prawny uwzględniono na dzień 1 stycznia 2024 r.

 

Umowy i oświadczenia w prawie pracy. Poradnik (2. wydanie)

Publikacja ta zawiera projekty najczęściej występujących w praktyce prawa pracy umów oraz jednostronnych oświadczeń woli. Stanowi ona praktyczny poradnik, który krok po kroku nauczy Czytelnika, jak samodzielnie sporządzać dokumenty będące podstawą nawiązania lub rozwiązania stosunku pracy. Dodatkowo w książce wyodrębniono katalog najczęściej stosowanych aktów zakładowego prawa pracy.

Drugie wydanie zostało uaktualnione i poszerzone o dodatkowe projekty dokumentów, takie jak m.in. umowa o pracę zawierana z pracownikiem młodocianym czy wniosek pracownika o zmianę rodzaju umowy o pracę. Zawarte w książce projekty opatrzono syntetycznym komentarzem, uwzględniającym zarówno obowiązujące orzecznictwo, jak i - w niezbędny zakresie - poglądy wyrażane w doktrynie prawa pracy.

Stan prawny uwzględniono na dzień 11 grudnia 2023 r.

 

Regulaminy, porozumienia zbiorowe, układy zbiorowe pracy. Poradnik

Książka w wersji elektronicznej pt. "Regulaminy, porozumienia zbiorowe, układy zbiorowe pracy. Poradnik" zawiera projekty najczęściej występujących w praktyce źródeł zakładowego prawa pracy. Publikacja ta została stworzona szczególnie z myślą nie tylko pracodawcach, którzy zobowiązani są tworzyć w ramach prowadzonych przez siebie zakładów prawne ramy zatrudnienia - tak pracowniczego, jak i niepracowniczego. Celem pracy jest ułatwienie samodzielnego sporządzenia dokumentu stanowiącego zakładowe źródło prawa pracy. Niniejszy e-book polecany jest również prawnikom, którzy w ramach wykonywanego zawodu świadczą pomoc prawną w zakresie sporządzania aktów zakładowego prawa pracy.

Dla pogłębienia wiedzy Czytelnika, każdy ze znajdujących się w pracy projektów dokumentów został opatrzony syntetycznym komentarzem.

Stan prawny uwzględniono na dzień 7 czerwca 2023 r.

Prawo wekslowe Tekst ustawy, przykłady weksli i umów zabezpieczonych wekslowo

Książka w wersji elektronicznej stanowi skrypt zawierający tekst ustawy z 28.4.1936 r. - Prawo wekslowe (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 282) wraz z przykładowymi projektami weksli oraz umów zawierających klauzule dotyczące wekslowego zabezpieczenia roszczeń.

Zakres oraz szczegółowość omawianych zagadnień sprawia, że niniejsza praca będzie stanowić nieodzowną pomoc nie tylko dla przedsiębiorców, którzy w obrocie profesjonalnym występują jako wystawcy weksli, remitenci bądź avaliści, ale również dla prawników, zarówno zawodowych pełnomocników, jak i uczestników aplikacji prawniczych.

Stan prawny uwzględniono na dzień 10 czerwca 2023 r.

 

>> Czytam więcej w: Zawodowe egzaminy prawnicze

 

 Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Testy

Prawo rodzinne stanowi podzbiór norm prawnych, które odnoszą się do spraw takich jak zawarcie i ustanie małżeństwa, prawa i obowiązki małżonków, macierzyństwo, ojcostwo, obowiązek alimentacyjny czy opieka i kuratela. Podstawowym dla tej gałęzi prawa aktem normatywnym jest Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Niniejsza książka stanowi zbiór testów jednokrotnego wyboru obejmujących poszczególne przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Powstała ona z myślą o studentach prawa oraz absolwentach tego kierunku, którzy przygotowują się do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Formuła prezentacji treści odpowiada systematyce kodeksowej, co znacznie ułatwia proces nauki. Każdy test składa się z 10 pytań oraz klucza odpowiedzi wraz ze wskazaniem podstawy prawnej rozwiązania.

Opracowanie uwzględnia stan prawny na dzień 1 grudnia 2023 r.

Egzamin wstępny na aplikację. Kodeks cywilny - testy

Kodeks cywilny to jeden z podstawowych aktów prawnych obowiązujących na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze. Co roku ustawa ta stanowi podstawę prawną aż kilkudziesięciu pytań testowych.

Niniejsza książka stanowi zbiór testów obejmujących poszczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Powstała ona z myślą o prawnikach, którzy przygotowują się do egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Jest to również znakomita propozycja dla osób uczących się do kolokwium czy egzaminu z prawa cywilnego materialnego. Formuła prezentacji treści odpowiada systematyce kodeksowej, co znacznie ułatwia proces nauki. Każdy test składa się z 10 pytań oraz klucza odpowiedzi wraz ze wskazaniem podstawy prawnej rozwiązania. Dodatkowo książka zawiera pytania, z którymi mierzyli się zdający podczas egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą.

Opracowanie uwzględnia stan prawny obowiązujący na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze w 2023 roku.

Sukces nie poczeka, a Ty?

E-booki można nabyć w naszym Sklepie. Odwiedź Sklep PlanetaPrawo już teraz smiley

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej