Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej

artykul

Prawo handlowe stanowi, że spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna jest podstawowym typem osobowej spółki handlowej. Odpowiedzialność za zobowiązania takiej spółki kształtuje się w sposób zróżnicowany w zależności od momentu ich powstania.  

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej po jej zarejestrowaniu

Rozważania warto rozpocząć od zaprezentowania odpowiedzialności za zobowiązania spółki jawnej zawiązanej w formie umowy, a następnie zarejestrowanej. Przypomnijmy, że spółki handlowe podlegają obowiązkowi zarejestrowania w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Jako podmiot prawa, spółka jawna odpowiada za swoje zobowiązania w pierwszej kolejności (przed wspólnikami). Dopiero w razie braku możliwości ściągnięcia wierzytelności z majątku spółki (w bezskuteczności egzekucji skierowanej do jej majątku) odpowiedzialność ponoszą wspólnicy. Ich odpowiedzialność jest więc subsydiarna względem spółki. Nawet wówczas jednak odpowiedzialność samej spółki jawnej nie zostaje wyłączona, gdyż każdy wspólnik odpowiada za jej zobowiązania bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie zarówno z pozostałymi wspólnikami, jak i ze spółką.

Warto dodać, że ewentualnemu wyrokowi, który zapadł w sprawie przeciwko spółce jawnej, przysługuje rozszerzona prawomocność materialna, o czym stanowi art. 778(1) k.p.c. W razie bezskuteczności egzekucji skierowanej do majątku spółki wyrokowi takiemu można nadać klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikom w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko nim.

Odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przed zarejestrowaniem spółki jawnej  

Powstanie spółki jawnej wymaga jej zawiązania (poprzez zawarcie umowy), a następnie zarejestrowania. Dopiero po zarejestrowaniu powstaje spółka „pełnoprawna”. Po podpisaniu umowy można działać w imieniu spółki, ale do czasu jej zarejestrowania zobowiązania zaciągnięte w jej imieniu obciążają spółkę pod warunkiem, że spółka ta powstanie. Do tego czasu odpowiedzialność obciąża osoby w jej imieniu działające. Odpowiedzialność osób działających w imieniu spółki jest wówczas nieograniczona i solidarna, ale nie subsydiarna.

Powyższe oznacza, że w przypadku długów, które powstały po zawiązaniu spółki jawnej, ale przed jej wpisem do rejestru, wierzyciel ma prawo poszukiwać zaspokojenia wierzytelności bezpośrednio z majątku osobistego osoby działającej w imieniu spółki. Nie ma w takim przypadku konieczności wykazywania bezskuteczności egzekucji z majątku spółki.   

 

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej