Oficjalne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego 2024 w statystykach

artykul

Poznaliśmy oficjalne wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego, które odbyły się w kwietniu 2024 roku. Spójrzmy więc na statystyki zdawalności i porównajmy je z danymi z ubiegłych lat.

Egzamin adwokacki 2024

Egzamin adwokacki przeprowadziło 25 komisji egzaminacyjnych mających siedziby w 13 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (9 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje). W roku 2024  do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1348 zdających spośród  1374 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu.

Ile osób zdało?

Wynik pozytywny w 2024 roku uzyskało 86,8 % zdających – tj. 1170 osób, a negatywny – 178  zdających.

Najwyższy poziom zdawalności odnotowano w grupie aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 93 %, natomiast w kategorii osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż ukończenie aplikacji egzamin zdało 68,4 %.

Które zadania sprawiły najwięcej trudności?

Najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z prawa karnego, z którego wystawiono 83 oceny niedostateczne, następnie zadań z prawa cywilnego i gospodarczego (odpowiednio 65 i 64 oceny niedostateczne). Najłatwiejsze okazały się zadania z prawa administracyjnego (24 oceny niedostateczne) i z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki, z którym nie poradziło sobie 6 zdających.

>> Zobacz też: Jak odnieść sukces na egzaminie?[autopromocja]

Egzamin radcowski 2024

Egzamin radcowski przeprowadziły 32 komisje z siedzibą w 19 miastach:  Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu (3 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (8 komisji), we Wrocławiu (2 komisje)  i w Zielonej Górze. W 2024 roku do egzaminu radcowskiego przystąpiło 1891 zdających z 1924 osób dopuszczonych do egzaminu – co stanowi około 98%.

Ile osób zdało?

Wyniki ogłosiło dotychczas 28 z 32 komisji egzaminacyjnych. Wynik pozytywny uzyskało 82,8% zdających – 1286 osób, a wynik negatywny 266 zdających. Ogłoszenie wyników przez ostatnie komisje egzaminacyjne planowane jest do 19 czerwca br.

Najlepszy wynik osiągnęli aplikanci, przystępujący do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji, wśród których zdało 91,3 %, podczas gdy zdawalność w  kategorii osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów wyniosła 61,9%.

Które zadanie było najtrudniejsze?

W 2024 roku najtrudniejsze okazało się zadanie z prawa cywilnego, z którego wystawiono 124 oceny niedostateczne, następnie z prawa gospodarczego i karnego (odpowiednio 107 i 101 ocen niedostatecznych). Najmniej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadań z prawa administracyjnego (23 oceny niedostateczne) oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki (5 ocen niedostatecznych).

Egzamin adwokacki i egzamin radcowski w 2023 roku

W 2023 roku egzamin adwokacki przeprowadziło 27 komisji egzaminacyjnych. Przystąpiło do niego 1529 zdających, zaś pozytywny wynik z egzaminu uzyskało 1282 osób (około 84%).

Na egzaminie adwokackim najtrudniejsze okazało się zadanie z zakresu prawa karnego (116 ocen niedostatecznych, tj. około 37% wszystkich ocen niedostatecznych), a następnie z prawa cywilnego (111 ocen niedostatecznych - ponad 35%). Najmniej trudności sprawiło zdającym rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki (10 ocen niedostatecznych - około 3%).  Z zadania z zakresu prawa gospodarczego wystawiono 53 oceny niedostateczne (około 17%), a z zakresu prawa administracyjnego - 24 oceny niedostateczne (około 8%).

 

Najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - około 90%. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65 %.

Egzamin radcowski z kolei przeprowadziły 33 komisje egzaminacyjne. Do egzaminu przystąpiło 2034 zdających. Pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego uzyskało 1662 zdających (około 82 %),

Najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, z którego wystawiono ogółem 174 oceny niedostateczne, tj. około 35% wszystkich takich ocen. Z zadania z zakresu prawa karnego wystawiono 126 ocen niedostatecznych, tj. ponad 25%, z zakresu prawa cywilnego - 114, tj. około 23%, a z zakresu prawa administracyjnego - 53, tj. około 11%. Najłatwiejsze okazało się zadanie  z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki, z którego wystawiono ogółem 33 oceny niedostateczne, tj. około 7%.

Najlepiej egzamin zdali aplikanci przystępujący do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji. Zdawalność w tej grupie wyniosła około 89 %, podczas gdy w grupie przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji 63%.

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wyniki-egzaminu-adwokackiego-i-radcowskiego

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej