Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/artificial-intelligence-network-8743259/
Czy UE stanie się światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji? Ma w tym pomóc ogłoszony przez Komisję Europejską skoordynowany plan ws. sztucznej inteligencji.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, nowa strategia Komisji Europejskiej ma za zadanie uczynić Unię Europejską światowym liderem w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Plan Działania dla Kontynentu AI (ang. AI Continent Action Plan) wyznaczył pięć filarów – inwestycje w infrastrukturę, wykorzystanie danych, wdrożenia sektorowe, rozwój kompetencji i uproszczenie regulacji. Wszystko po to, by skutecznie wykorzystać możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, a także wzmocnić konkurencyjność i suwerenność technologiczną UE.
Jak informuje MC, Komisja zapowiada nowe inwestycje w infrastrukturę obliczeniową – m.in. w ramach sieci fabryk AI i planowanych gigafabryk, które łączą potężne moce obliczeniowe z niskoemisyjnymi centrami danych. Nowe superkomputery powstaną, a sektor prywatny otrzyma zachęty do inwestowania w chmurę i infrastrukturę brzegową. Cel zakłada umożliwienie firmom oraz naukowcom swobodnego korzystania z zasobów niezbędnych do trenowania i wdrażania modeli AI.
W drugiej połowie roku Komisja przedstawi nową Strategię Unii Danych, która stawia za cel ułatwienie dostępu do wysokiej jakości danych – interoperacyjnych, uporządkowanych, dostępnych transgranicznie. Laboratoria Danych, utworzone przy Fabrykach AI, połączą potrzeby twórców AI z zasobami sektorowymi, a wspólne oprogramowanie chmurowe ma ułatwić zarządzanie przestrzeniami danych.
Planowana Strategia Wdrażania AI (ang. Apply AI Strategy) przyśpieszy adaptację AI w strategicznych sektorach: od przemysłu po administrację. Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych zostaną przekształcone w Centra Doświadczeń AI, oferując wsparcie we wdrażaniu rozwiązań dostosowanych do konkretnych branż. Inicjatywy tj. GenAI4EU i RAISE będą wspierać generatywne modele i przełomowe zastosowania w nauce.
Resort wskazuje, że w ramach Unii Umiejętności, KE inwestuje w rozwój talentów: powstaje Akademia Umiejętności AI, uruchamiane zostaną stypendia, programy studiów i staży z zakresu sztucznej inteligencji. Priorytetem jest także ułatwienie migracji wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz powroty europejskich talentów. Centra Innowacji będą oferować kursy dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw oraz startupów.
Jak informuje MC w oficjalnym komunikacie, po wejściu w życie AI Act zaplanowane jest powstanie szeregu narzędzi wspierających jego wdrażanie: punkt kontaktowy, krajowe piaskownice regulacyjne, inicjatywa AI Pact oraz wytyczne postępowania. Celem jest zapewnienie przewidywalnego oraz uproszczonego otoczenia regulacyjnego, przy zachowaniu przestrzeni dla innowacji.
Przedstawiony przez Komisję Plan, jest kolejnym etapem w budowaniu Kontynentu AI. W ramach unijnej strategii na rzecz przekształcenia Europy w globalnego lidera w dziedzinie AI znajdują się inicjatywa Fabryk AI, jako jej kluczowy element. Warto przypomnieć, że polska Fabryka AI powstanie w Poznaniu, a Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozyskało kwotę 200 mln zł dofinansowania z unijnego programu na utworzenie w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji.
>> Czytaj więcej w: Sztuczna Inteligencja
Źródło:
Komunikat MC, https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/komisja-europejska-oglosila-skoordynowany-plan-ws-sztucznej-inteligencji
Komunikat MC, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mc-fabryka-ai-powstanie-w-poznaniu-komunikat
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
W Sosnowcu powstanie nowa siedziba Sądu Rejonowego
2023-01-26 21:30Jak zmieniły się zakupy online po 1 stycznia?
2023-01-02 15:10Rząd zmienia ustawę o rachunkowości
2024-02-28 21:58Turysta mądry po szkodzie. Webinar UOKiK już dziś
2022-09-15 08:50Specjalne strefy ekonomiczne w liczbach
2024-05-31 09:31Trwają finalne konsultacje dotyczące KSeF
2024-11-14 18:00