Ograniczenie cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich przesądzone

artykul

Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę, która przewiduje ograniczenie cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Cesja umów rezerwacyjnych i deweloperskich już nie dla wszystkich

Przyjęta przez Radę Ministrów autopoprawka wprowadza ograniczenie cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich. Autopoprawka dotyczy projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, który został przyjęty przez Radę Ministrów 14 marca 2023 r. Projekt ustawy przewiduje między innymi bezpieczny kredyt mieszkaniowy ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo oraz ofertę tzw. konta mieszkaniowego z atrakcyjną dopłatą. Teraz w ustawie znajdzie się również ograniczenie dotyczące dokonywania cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Ograniczenie cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich ma zapobiec wzrostowi cen

Rząd uzasadnia swoją decyzję potrzebą ograniczenia wzrostu cen nieruchomości. Nowe regulacje mają bowiem zapobiec sytuacji, gdy zawarte umowy obejmują rezerwację kilku lub nawet kilkunastu lokali mieszkalnych przez jednego nabywcę, który następnie – za opłatą – dokonuje przeniesienia wynikających z tych umów praw na kolejnych nabywców. Efektem powyższej praktyki jest ograniczenie dostępności lokali i związany z tym wzrost cen.

 

marketing prawniczy

 

Kogo nie obejmie zakaz cesji?

Ograniczenie cesji umów rezerwacyjnych i deweloperskich  nie przybrało jednak kształtu bezwzględnego zakazu. Zgodnie z autopoprawką. przepisy o zakazie nie obejmą  cesji umowy rezerwacyjnej i deweloperskiej dokonywanej na rzecz członków rodziny. Cesja umowy deweloperskiej będzie również możliwa, o ile dotyczyć będzie nie więcej niż jednego lokalu mieszkalnego i będzie dokonywana przez nabywcę, który w ciągu 3 lat nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej. Umowa cesji będzie musiała zostać zawarta w postaci aktu notarialnego.

Jak wskazano w uzasadnieniu, przyjęte rozwiązanie wyeliminuje model uzyskiwania przychodów z cesji zawieranych hurtowo umów. Jednocześnie nowe przepisy pozostawią możliwość skorzystania z cesji w zwykłych, życiowych sytuacjach, kiedy konieczna jest rezygnacja z uzyskania praw do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Planuje się, że ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe wejdzie w życie w lipcu 2023 roku.

 

Źródło:

Autopoprawka do projektu ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej