Operator zwróci środki pre-paid w przypadku wygaśnięcia konta

artykul

Rząd przyjął projekt ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej. Nowa ustawa ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów. Jej celem jest m.in. poprawa pozycji konsumentów na rynku usług telekomunikacyjnych.

Cel: realizacja prawa UE

Projektowana ustawa - Prawo komunikacji elektronicznej zastąpi obowiązującą ustawę z dnia 16 lipca 2004 r. - Prawo telekomunikacyjne i będzie stanowić ramy regulacyjne dla komunikacji elektronicznej w Polsce. Projekt powstał w ramach wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej.

Zwrot środków pre-paid

W zakresie poprawy pozycji konsumentów przyszła ustawa zawiera obowiązek zwrotu środków pre-paid pozostałych na koncie w przypadku wygaśnięcia jego ważności. Jest to zupełnie nowe rozwiązanie przewidziane dla konsumentów korzystających z usług przedpłaconych. Zwrot środków będzie odbywał się na wniosek. Ustawa będzie normowała także katalog informacji umownych właściwy dla umów o świadczenie usług przedpłaconych zawieranych z konsumentem wraz ze sposobem udostępnienia tych informacji konsumentowi.

Sposób zawarcia umowy

Nowa ustawa odnosi się także do sposobu zawarcia umowy z konsumentem. Umowa będzie mogła być zawarta w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej. Jednocześnie projektowana ustawa zawiera rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom, wprowadzając zakaz zawierania umów o świadczenie usług komunikacji elektronicznej poza lokalem przedsiębiorstwa (podczas sprzedaży bezpośredniej w tzw. formule door-to-door). Problem zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa sygnalizowany był przez Prezesa UKE i UOKiK. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, zawieranie umów poza lokalem przedsiębiorstwa wiąże się niejednokrotnie z działaniem w pośpiechu i pod presją czasu oraz z ryzykiem zaskoczenia abonenta, jego nieprzygotowaniem i brakiem wiedzy odnośnie do prezentowanej oferty.

W celu umożliwienia konsumentom łatwego zapoznania się z najważniejszymi warunkami umowy oraz porównywania różnych ofert dostawca usług komunikacji elektronicznej obowiązany będzie doręczać im bezpłatnie na trwałym nośniku zwięzłe podsumowanie warunków umowy.

Niezależne narzędzie porównawcze

Nowa ustawa wprowadzi też nowe uprawnienie dla użytkowników końcowych w postaci możliwości korzystania z niezależnego narzędzia porównawczego. Narzędzie porównawcze ma umożliwiać porównanie warunków świadczenia usług dostępu do Internetu oraz publicznie dostępnych usług komunikacji interpersonalnej, w zakresie ceny i jakości. Narzędzie porównawcze ma być funkcjonalnie niezależne od dostawców usług. W jego ramach mają być stosowane jasne i obiektywne kryteria porównania dokładnych i aktualnych informacji zapisanych prostym i jednoznacznym językiem.

Zniesienie ograniczeń w korzystaniu z urządzenia

W myśl przepisów projektowanej ustawy, dostawca usług będzie zobowiązany do bezpłatnego usunięcia wszelkich ograniczeń w zakresie korzystania z promocyjnego urządzenia końcowego, takich jak blokada SIM lock, w każdym wypadku, w którym abonent uregulował wszystkie opłaty za to urządzenie.

Ujednolicenie gniazda ładowania

Projekt dostosowuje także polskie prawo do unijnych przepisów, które przewidują ujednolicenie gniazda ładowania urządzeń elektronicznych. Smartfony, tablety, słuchawki, zestawy słuchawkowe, czytniki czy laptopy będą miały jednolite, uniwersalne gniazdo – USB typu C.

Źródło:
-projekt ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UC7, https://legislacja.gov.pl.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej