Organizacje pozarządowe będą mogły składać pozwy grupowe w interesie konsumentów

artykul

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw. Na czym polegają zmiany?

Realizacja interesów konsumentów

Projekt dostosowuje polskie prawo do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 z dnia 25 listopada 2020 r. w sprawie powództw przedstawicielskich wytaczanych w celu ochrony zbiorowych interesów konsumentów i uchylająca dyrektywę 2009/22/WE. Nowe przepisy zakładają, że podmioty upoważnione – np. organizacje pozarządowe – będą mogły składać pozwy grupowe przeciwko przedsiębiorcom, którzy naruszają interesy konsumentów.

Unijne przepisy umożliwiają m.in. organizacjom, które działają na rzecz ochrony konsumentów, występowanie z powództwami przedstawicielskimi. Chodzi o powództwa wytaczane w imieniu konsumentów, aby doprowadzić do zaprzestania stosowania przez przedsiębiorcę szkodliwej praktyki lub w celu uzyskania środków odszkodowawczych.

Jak wskazuje Rząd, wyższy poziom ochrony konsumentów oraz silniejsze mechanizmy grupowego dochodzenia roszczeń będą zachętą dla przedsiębiorców do przestrzegania unijnego prawa konsumenckiego.

Podmioty upoważnione będą mogły wytaczać powództwa

Celem nowelizacji jest skuteczniejsze korzystanie przez konsumentów z pozwów grupowych. Obok dotychczasowego modelu ochrony zbiorowych interesów konsumentów, który oparto na postępowaniu prowadzonym przez Prezesa UOKiK, wprowadzony zostanie model wytaczania powództw przeciwko przedsiębiorcom przed sądem powszechnym.

Powództwa takie będą wytaczane przez podmioty upoważnione (np. organizacje pozarządowe). Podmioty upoważnione będą mogły dochodzić wobec przedsiębiorców zaniechania stosowania praktyk, które naruszają ich zbiorowe interesy, a także roszczeń związanych z ich stosowaniem.

Kryteria fachowości i niezależności

Podmioty upoważnione będą musiały spełniać kryteria fachowości i niezależności. Nie każda instytucja będzie mogła skorzystać z nowych prerogatyw. Zadaniem statutowym organizacji będzie musiało być zapewnienie ochrony interesów konsumentów i nieosiąganie zysku. Organizacja, która będzie chciała pełnić rolę podmiotu upoważnionego, będzie musiała prowadzić działalność na rzecz ochrony interesów konsumentów od co najmniej 12 miesięcy. Organizacja taka nie będzie mogła podlegać wpływom przedsiębiorstw, które mogłyby odnieść korzyść gospodarczą z wytoczenia powództwa grupowego. Rejestr podmiotów upoważnionych prowadzić będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło:
- publikacja pt. „Projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw”, dostępna w ramach Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-dochodzeniu-roszczen-w-postepowaniu-grupowym-oraz-niektorych-innych-ustaw3 [dostęp: 23.5.2024 r.].

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej