Otwarto pierwsze Biuro Krajowe Prokuratury Europejskiej

Otwarto pierwsze Biuro Krajowe Prokuratury Europejskiej

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/ai-generated-law-globe-flags-8862441/

Decyzja Komisji Europejskiej z 29 lutego 2024 roku zatwierdziła udział Polski w EPPO, co umożliwiło rozpoczęcie działalności prokuratury w naszym kraju.

 Biuro Krajowe Prokuratury Europejskiej

Uroczyste otwarcie Biura Krajowego Prokuratury Europejskiej (EPPO) przy Prokuraturze Regionalnej w Warszawie jest częścią procesu przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. Polska przekazała formalną notyfikację o przystąpieniu do EPPO 5 stycznia 2024 roku. Z kolei ustawę nowelizującą zapisy m.in. Prawa o prokuraturze i Kodeksu postępowania karnego w związku z przystąpieniem polskiej prokuratury do EPPO Sejm uchwalił 24 stycznia br., a prezydent podpisał ją 6 marca br. Jak podkreśla Minister Sprawiedliwości, dzięki członkostwu w strukturach Prokuratury Europejskiej nasz kraj jest częścią wspólnego europejskiego systemu ochrony praworządności.

Docelowo w Polsce będzie działać od 16 do 20 prokuratorów europejskich, którymi zostaną prokuratorzy okręgowi. Biura Krajowe Prokuratury Europejskiej będą funkcjonować w trzech lub czterech lokalizacjach w Polsce, w tym w Warszawie.

Prokuratura Europejska i jej zadania

Prokuratura Europejska z siedzibą w Luksemburgu działa od czerwca 2021 r. Ściga m.in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję. Prowadzi postępowania dotyczące transgranicznych nadużyć finansowych na szkodę UE, w tym oszustw związanych z funduszami unijnymi oraz transgranicznymi oszustwami VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami, takimi jak policja, organy podatkowe i celne państw członkowskich, aby skutecznie zwalczać te przestępstwa.

W ramach prokuratury Europejskiej współpracują 24 kraje członkowskie UE. Na czele EPPO stoi prokurator Laura Koevesi z Rumunii. Przewodniczy ona kolegium prokuratorów europejskich, po jednym z każdego kraju należącego do tej instytucji. Wcześniej polskie organy ścigania prowadziły współpracę z Prokuraturą Europejską jedynie na poziomie technicznym, a instrumenty współpracy nie zawsze umożliwiały kompleksowe przeprowadzenie krajowych postępowań w sprawach o wymiarze transgranicznym.

Jak wskazano w oficjalnym komunkacie, przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej umożliwia bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które jednocześnie stanowią przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników.

 

Źródło:

Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/ms-otwarcie-pierwszego-biura-krajowej-prokuratury-europejskiej-komunikat 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej