Źródło grafiki: https://pixabay.com
Każdy, kto planuje zagraniczne wakacje musi pamiętać o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dlaczego należy ją posiadać?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego czyli EKUZ , to unijny dokument, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana zarówno w państwach członkowskich Unii Europejskiej, jak i państwach EFTA (Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii).
Osoba posiadająca EKUZ będzie mogla skorzystać z leczenia za granicą w razie nagłej choroby lub wypadku. EKUZ uprawnia bowiem zarówno do skorzystania z pomocy lekarza, jak i hospitalizacji za granicą. Posiadacz EKUZ otrzymuje pomoc medyczną na identycznych prawach, jakie mają osoby ubezpieczone w danym kraju. Zakres finansowanych rodzajów pomocy lekarskiej może jednak różnić się w poszczególnych państwach.
W przypadku podróży do krajów EFTA, należy jednak pamiętać, że z bezpłatnego leczenia na EKUZ w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Danii można skorzystać tylko wtedy, jeżeli posiadacz Karty jest:
• obywatelem państwa członkowskiego UE
• bezpaństwowcem i uchodźcą mieszkającym w państwie członkowskim UE i podlegającym jego przepisom
• członkiem ich rodziny.
Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne.Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą EKUZ jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, które są uprawnione do otrzymania EKUZ, otrzymają kartę ważną do dnia, w którym ukończą 18 lat. EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), będzie ważna aż 20 lat.
A jak wyrobić EKUZ? Nic prostszego. Wystarczy złożyć wniosek.
Wniosek o EKUZ można złożyć:
• osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
• poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP
• poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
• pocztą tradycyjną – na adres oddziału lub delegatury NFZ
• pocztą elektroniczną, jednak wyłącznie w przypadku pracowniczych wniosków o EKUZ.
Źródło:
https://pacjent.gov.pl
Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Jak zmieniły się zakupy online po 1 stycznia?
2023-01-02 15:10Wybory prezydenckie w statystykach
2025-06-02 13:50Będzie podatek od posiadania samochodu
2022-06-07 10:301 czerwca - Międzynarodowy Dzień Dziecka
2022-06-01 11:55Powołanie Rady Ministrów w świetle Konstytucji
2023-09-01 10:00