Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/artificial-intelligence-robot-7768526/
Nie tylko potentaci doliny krzemowej tworzą modele sztucznej inteligencji. Własną AI zbudowała również Polska.
Projekt PLLuM (Polish Large Language Model) to inicjatywa mająca na celu stworzenie otwartego polskiego modelu językowego. Tworzy on rodzinę modeli sztucznej inteligencji, która pozwala przetwarzać i generować teksty w języku polskim. Modele te, stworzone przez polskich ekspertów i ekspertki z dziedziny IT i lingwistyki, wesprą rozwój kompetencji cyfrowych oraz innowacje w administracji publicznej i biznesie. Polski model językowy wykorzystuje od 8 do 70 miliardów parametrów i pozwala na precyzyjne generowanie treści w języku polskim. Jak wskazuje resort cyfryzacji, mniejsze wersje dobrze sprawdzają się w szybkich zadaniach, podczas gdy większe modele oferują wyższą precyzję i kontekstową spójność w rozumieniu języka polskiego. W rodzinie modeli PLLuM znajdują się m.in. modele w architekturze MoE (ang. Mixture of Experts) ze zrównoważonym wyborem ekspertów oraz wyspecjalizowane modele RAG (ang. Retrieval Augmented Generation).
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, PLLuM bazuje na etycznym pozyskiwaniu danych – wersje do użytku komercyjnego wykorzystują zasoby tekstowe od właścicieli, którzy udzielili licencji konsorcjum, a także zasoby, które, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz przepisami UE, mogą być wykorzystane do budowy w pełni otwartego modelu. Modele naukowe (tj. udostępniane na licencjach, które nie pozwalają na zastosowania komercyjne) korzystają także z ogólnodostępnych zbiorów danych, takich jak Common Crawl.
PLLuM ma stać się kluczowym elementem cyfryzacji usług publicznych i rozwoju krajowego ekosystemu AI. Dzięki inteligentnemu asystentowi petenta PLLuM umożliwi sprawniejszą komunikację między obywatelami a administracją publiczną. Efektem projektu będzie nowa jakość w usługach publicznych.
Projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, które jest właścicielem wyników i kontroluje rozwój PLLuM. Dotychczas realizowało go konsorcjum sześciu podmiotów:
- Politechnika Wrocławska (lider projektu)
- Instytut Podstaw Informatyki PAN
- Instytut Slawistyki PAN
- Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB)
- Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB)
- Uniwersytet Łódzki.
W 2025 r. do konsorcjum PLLuM dołączy Centralny Ośrodek Informatyki.
>> Czytaj więcej w: Sztuczna Inteligencja
Źródło:
Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mc-polska-buduje-wlasna-sztuczna-inteligencje-pllum-gotowy-do-dzialania
AI po polsku (PLLuM), https://pllum.org.pl/#about
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Filtr AR OznaczamReklamy na FB i IG już dostępny
2022-10-11 10:50Prawo przedsiębiorcy do błędu
2022-03-11 20:48Informowanie o obniżkach cen - jakich praktyk unikać?
2023-01-16 18:40Postępowanie zabezpieczające w upadłości
2022-03-11 20:34Rząd ogranicza ceny energii elektrycznej w 2023 roku
2022-10-15 13:00Spółka komandytowo-akcyjna w pigułce
2024-05-17 00:11Klienci Zalando otrzymają specjalne vouchery
2024-07-24 10:30Ewidencjonowanie umów o dzieło
2022-03-13 11:54Umowa spółki cichej w praktyce
2023-05-11 00:30