Podstawienie w testamencie holograficznym

artykul

Testament holograficzny stanowi czynność prawną, na podstawie której dochodzi do rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Spadkodawca może zdecydować o losie masy spadkowej m.in. w przypadku odrzucenia spadku przez spadkobiercę powołanego w testamencie.  

Testament jako czynność mortis causa

Testament (art. 941 i n. k.c.) jest jedynym sposobem rozrządzenia majątkiem na wypadek śmierci. Wśród testamentów zwykłych wyróżnia się:
1) testament holograficzny,
2) testament notarialny,
3) testament allograficzny.  

Oprócz testamentów zwykłych wyróżnia się też testamenty szczególne (art. 952 i n. k.c.).

Testament holograficzny jako akt formalny

Testament holograficzny jest aktem formalnym. Oznacza to, że nie może być sporządzony w dowolny sposób, lecz z uwzględnieniem przepisów prawa spadkowego. Testament taki powinien być w całości napisany pismem ręcznym, opatrzony datą i podpisany przez spadkodawcę. 

Dość wspomnieć, że testament sporządzić może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Sporządzenie testamentu nastąpić może tylko osobiście. Nie można tego dokonać przez przedstawiciela.

Testator może powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych.

Przepisy prawne ustanawiają szczególne reguły dotyczące nie tylko sporządzania, ale i odwoływania testamentu, jak też reguły postępowania w przypadku, gdy spadkodawca pozostawił po sobie więcej niż jeden testament. 

Również wykładnia testamentu przebiega w sposób określony przez prawo spadkowe. Testament należy tak tłumaczyć, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy. 

W testamentach należy unikać zastrzegania warunku lub terminu. Zastrzeżenie warunku lub terminu, uczynione przy powołaniu spadkobiercy testamentowego, uważane jest za nieistniejące. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, że bez takiego zastrzeżenia spadkobierca nie zostałby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne. Reguł tych nie stosuje się, jeżeli ziszczenie się lub nieziszczenie się warunku albo nadejście terminu nastąpiło przed otwarciem spadku.

Podstawienie zwykłe

Na mocy art. 963 k.c. można powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą. Jest to tzw. podstawienie zwykłe, które należy odróżnić od podstawienia powierniczego.

Poniżej znajduje się projekt testamentu holograficznego, w którym podstawiono spadkobiercę na wypadek, gdyby powołany w pierwszej kolejności spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą.

Szczecin, dnia 22 czerwca 2020 r.

Testament

Niniejszym powołuję do całości spadku po mnie Matyldę Nowak, nr PESEL 00001111111 zam. przy ul. Polskiej 11, 11-111 Szczecin.
Na wypadek, gdyby powołana do spadku Matylda Nowak nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą, powołuję do całości spadku po mnie Ryszarda Grabarczyka, nr PESEL 00002222222, zam. przy ul. Staropolskiej 22, 22-222 Szczecin.

Zdzisław Iksiński

Podstawienie powiernicze

Polski ustawodawca zakazuje stosowania konstrukcji podstawienia powierniczego (fideikomisu). Podstawienie powiernicze polega na powołaniu dwóch spadkobierców. Pierwszy z nich otrzymuje spadek po zmarłym z jednoczesnym zobowiązaniem do pozostawienia otrzymanego spadku innej osobie.

Stosownie do art. 964 k.c., postanowienie testamentu, przez które spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej osobie, ma tylko ten skutek, że ta inna osoba jest powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, iż spadkobierca bez takiego ograniczenia nie byłby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne.

 

Projekt testamentu holograficznego pochodzi z Programu Scripta https://programscripta.pl  

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej