Podział majątku po rozwodzie – jak uniknąć najczęstszych pułapek prawnych?

Podział majątku po rozwodzie 		– jak uniknąć najczęstszych pułapek prawnych?

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/suit-tie-blazer-fashion-clothes-2619784/

Jeżeli małżonkowie są zgodni co do rozstania i nie mają wspólnych dzieci, mogą uzyskać rozwód już na pierwszej rozprawie. Ale niekiedy droga do wyroku rozwodowego jest dłuższa. W każdej sytuacji pozostaje jeszcze kwestia podziału majątku. Jakie możliwości mają małżonkowie? Na co powinni uważać?

Podział majątku – jakie możliwości mają małżonkowie?

Jak można przeczytać na stronie internetowej https://bskancelaria.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne/podzial-majatku/, sprawy o podział majątku budzą dużo emocji. Zasadniczo małżonkowie mają dwie możliwości – podział majątku w kancelarii notarialnej lub sądzie. Pierwsza opcja jest chętnie wybierana przez byłych małżonków, którzy pozostają w przyjaznych relacjach, podczas gdy na drugą najczęściej decydują się małżonkowie skonfliktowani.

Jeżeli sprawa o podział majątku wspólnego trafia do sądu, to trzeba uzbroić się w cierpliwość – takie sprawy są czasochłonne. Powód jest prosty – sąd musi ustalić, co wchodzi w skład majątku wspólnego, a także uzyskać opinię biegłego. Z przepisów wynika też, że sąd rozstrzyga o żądaniu ustalenia m.in. nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym. Wynika to wprost z przepisów:

W postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi – art. 567 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jak wygląda podział majątku, jeżeli byli małżonkowie mają wspólne dzieci?

Podział majątku budzi dodatkowe pytania, gdy małżonkowie mają wspólne dzieci. Takie sprawy, jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie https://bskancelaria.pl/zakres-uslug/prawo-rodzinne/, nie należą do rzadkości. Jeżeli małżonkowie mają dorosłe dzieci, kwestia jest prosta. Podział majątku jest bardziej złożony, gdy byłe małżeństwo ma dzieci małoletnie. Wówczas sąd kieruje się dobrem dzieci. Co to oznacza w praktyce?

Jeżeli małżonkowie dorobili się wspólnego mieszkania, może ono zostać przyznane małżonkowi, który otrzymał prawo do opieki nad dziećmi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że drugi małżonek nie otrzyma nic. Przeciwnie – w tym konkretnym przypadku będzie mógł oczekiwać, że były mąż lub żona go spłaci. Więcej niuansów związanych z tym zagadnieniem może objaśnić adwokat. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://bskancelaria.pl/.

Dlaczego w sprawach o podział majątku przydaje się pomoc adwokata?

Sprawy o podział majątku mogą wydawać się stosunkowo proste. To jednak pozór – pułapek prawnych jest wiele. Podobnie jak wątpliwości, które mają rozwodzący się małżonkowie. Mogą one dotyczyć różnych kwestii – wymienić wystarczy:

  • Kredyt hipoteczny – zdarza się, że małżonkowie na zakup mieszkania czy budowę domu zaciągnęli kredyt. W tej sytuacji pojawia się pytanie, jak będzie wyglądać kwestia jego spłaty.
  • Długi. Trzeba pamiętać, że wspólny majątek to nie tylko aktywa, ale również zobowiązania (np. pożyczki). Analogicznie jak w przypadku kredytu małżonkowie mogą się zastanawiać, kto powinien je spłacić.
  • Ustalenie składu majątku wspólnego. To również nie musi być oczywistością, gdyż małżonkowie mają dużą dowolność w kształtowaniu relacji majątkowych – mogą zmodyfikować ustawowy ustrój.

Jeżeli chodzi o ustalenie majątku wspólnego, to z pomocą przychodzą przepisy. W art. 31 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego można przeczytać, jakie składniki wchodzą w skład majątku wspólnego. Należą do nich m.in.:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
  • dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Podział wspólnego majątku małżonków – o czym jeszcze pamiętać?

Małżonkowie, którzy rozważają rozwód, nie zawsze mają świadomość, że podziału majątku mogą dokonać jeszcze przed zainicjowaniem sprawy rozwodowej. To rozwiązanie, które warto rozważyć choćby ze względów finansowych – podział majątku przed rozwodem u notariusza jest dużo tańszy niż sprawa przed sądem. Dodatkowo na tym etapie możliwe są negocjacje. W tym zresztą każdego z małżonków może wesprzeć doświadczony adwokat, który specjalizuje się w prawie rodzinnym i cywilnym.

Adwokat Przemysław Sokołowski, o którym można przeczytać więcej tutaj: https://bskancelaria.pl/team/adwokat-przemyslaw-sokolowski/, specjalizuje się w prawie rodzinnym. Zapewnia merytoryczne wsparcie m.in. w sprawach o podział majątku, rozwodowych, o świadczenia alimentacyjne czy ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

 

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Rodzina

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej