Polska nie odwoła się od wyroku ETPC w sprawie Lecha Wałęsy

artykul

Rząd nie będzie składał odwołania do Wielkiej Izby Trybunału w sprawie Lecha Wałęsy. W wyroku ETPC podkreśla systemowy problem dotyczący nominacji sędziowskich dokonywanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Wyrok pilotażowy

To smutne, że takie osoby historyczne, jak Lech Wałęsa, muszą na cokolwiek skarżyć się do organów międzynarodowych, takich jak Europejski Trybunał Praw Człowieka – powiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 grudnia 2023 r.

Odnosząc się do wyroku zapadłego w sprawie Lech Wałęsa przeciwko Polsce Minister Sprawiedliwości nadmienił, że nie jest to rozstrzygnięcie zwyczajne, lecz ma ono charakter pilotażowy. Wskazał, że jest to wyrok, w którym podkreślany jest systemowy problem dotyczący nominacji sędziowskich dokonywanych przez Krajową Radę Sądownictwa oraz wyrok, w którym podkreślane jest upolitycznienie korzystania ze skargi nadzwyczajnej.

Minister Bodnar poinformował też, że pozostaje w bieżących pracach roboczych z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim, który odpowiada za nadzór nad wykonywaniem wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Z poczynionych ustaleń wynika, że rząd nie będzie składał odwołania do Wielkiej Izby Trybunału w sprawie Lecha Wałęsy.

Sprawa Lecha Wałęsy

Podłożem faktycznym sprawy były doniesienia na temat rzekomej współpracy Lecha Wałęsy - byłego prezydenta RP, historycznego przywódcę „Solidarności” oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r. ze Służbą Bezpieczeństwa komunistycznego reżimu w Polsce. W 2011 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sąd II instancji) uznał, że nie udowodniono słuszności twierdzeń, jakoby Lech Wałęsa współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa.

W 2017 r. Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, tworzącą dwie nowe Izby: Izbę Dyscyplinarną oraz Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Ta ostatnia uzyskała kompetencję do rozpoznawania skargi nadzwyczajnej – nowego typu skargi, wprowadzonej również do polskiego porządku prawnego ustawą o Sądzie Najwyższym z 2017 r.

W 2020 r. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Wskutek wniesienia skargi Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchyliła wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i oddaliła apelację od wyroku I instancji w zakresie, w jakim Sąd Apelacyjny uwzględnił roszczenie. To rozstrzygnięcie zaskarżył Lech Wałęsa w 2021 r.

W wyroku z 23 listopada 2023 r. Europejski Trybunał Prawo Człowieka stwierdził, że doszło do naruszenia art. 6 ust. 1 Konwencji w odniesieniu do prawa do niezależnego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy ustawy, jak też w odniesieniu do zasady pewności prawa. Powyższe naruszenia mają swoje źródło w powiązanych ze sobą problemach systemowych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem krajowego ustawodawstwa i praktyki, spowodowanym wadliwą procedurą powoływania sędziów z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa ustanowiona ustawą zmieniającą z 2017 r. oraz wynikającym z tego brakiem niezależności Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia.

Trybunał dodał też, że w celu położenia kresu systemowym naruszeniom Artykułu 6 ust. 1 Konwencji Polska musi podjąć odpowiednie środki legislacyjne.

 

Źródła:
- transmisja z posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 grudnia 2023 r., https://krs.pl/pl/dzialalnosc/posiedzenia/170-transmisja/2323-transmisja-z-posiedzenia-krajowej-rady-sadownictwa-w-dniu-14-grudnia-2023.html);
- wyrok ETPC z dnia 23 listopada 2023 r. Wałęsa v. Polska, https://hudoc.echr.coe.int/eng#{%22itemid%22:[%22001-229366%22]}.

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej