Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej już bez Polski. 29 stycznia 2023 r. Polska przestała być członkiem MBWG.
Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej istnieje od 1964 roku. Jest międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Moskwie, zarejestrowana w sekretariacie Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 sierpnia 1964 r. Jednym z członków i głównym udziałowcem MBWG jest Federacja Rosyjska. Pozostałymi udziałowcami byli: Bułgaria, Czechy, Mongolia, Polska, Rumunia, Słowacja oraz Wietnam.
W związku z inwazją Rosji na Ukrainę Polska rozpoczęła formalny proces prowadzący do wystąpienia z MBWG. Ustawa o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu MBWG została przyjęta 26 maja 2022 r. Polska notyfikowała wypowiedzenie tej umowy 28 lipca 2022 r. Od tego czasu prowadzone były działania na forum Banku w celu uzgodnienia zasad wyjścia i rozliczenia finansowego w zakresie należności i zobowiązań, w szczególności w odniesieniu do udziału Polski w kapitale Banku. Ta kwestia będzie przedmiotem odrębnego porozumienia, którego zawarcia można oczekiwać w ciągu kliku miesięcy.
Na wystąpienie z MBWG zdecydowały się także inne kraje UE. Sa nimi Czechy, Słowacja, Bułgaria oraz Rumunia. Po wyjściu tych krajów w członkami MBWG pozostaną jedynie Rosja, Mongolia oraz Wietnam.
Źródło:
- komunikat https://www.gov.pl/web/finanse
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Czym jest weksel własny z klauzulą waluty?
2022-08-08 07:00Spółka komandytowo-akcyjna w pigułce
2024-05-17 00:11Dane podatkowe udostępnione osobie nieuprawnionej
2023-03-23 10:00Dobrowolny ZUS w Polsce. Jest projekt ustawy
2023-03-22 11:00