Polski złoty ma 100 lat

Polski złoty ma 100 lat

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Polski złoty obchodzi swój okrągły jubileusz. Jaka jest historia polskiej waluty?

Złoty zamiat marki

Dokładnie 29 kwietnia 1924 roku, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złoty. Podkreślić należy, że zmiana waluty była częścią szerszego programu reform gospodarczych, mających na celu powstrzymanie dławiącej polską gospodarkę hiperinflacji. Za reformy i wprowadzenie złotego odpowiedzialny był wywodzący się ze Związku Ludowo-Narodowego minister finansów i ówczesny premier Władysław Grabski.

Długa droga polskiego złotego

Złoty stał się "kandydatem" na polską walutę jeszcze w 1919 roku, na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 28 lutego 1919 roku. Prace nad polską walutą zostały jednak wstrzymane w związku z wybuchem wojny z bolszewikami. W efekcie kontynuowano płacenie marką polską, a jej dodruk bez pokrycia doprowadził do hiperinflacji. Postanowienia ustawy z 1919 roku zostały podtrzymane rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 20 stycznia 1924 roku, które w art. 1 stanowiło:

„Jednostką monetarną Rzeczypospolitej Polskiej jest złoty, zawierający dziewięć trzydziestych pierwszych części grama czystego złota. Złoty dzieli się na sto groszy”.

Tego samego dnia Prezydent wydał rozporządzenie w sprawie statutu banku emisyjnego, który otrzymał nazwę Bank Polski. Pierwszym prezesem Banku Polskiego został Stanisław Karpiński – pomysłodawca nazwy nowej polskiej waluty, minister skarbu w 1919 roku, senator Związku Ludowo-Narodowego i członek Ligi Narodowej.

Bank Polski ostoją ładu pieniężnego

Z historią złotego ściśle wiąże się zatem powołanie Banku Polskiego. Dnia 28 kwietnia miała miejsce uroczystość otwarcia, podczas której  odsłonięto tablicę pamiątkową z tekstem głoszącym, iż:

„Państwo polskie, powołując do życia w roku 1924 Bank Polski jako ostoję ładu pieniężnego w kraju i jako wyraz duchowej łączności z przedwiekową instytucją tejże nazwy, wyraża wdzięczność tym licznym obywatelom, którzy nie szczędzili ofiar na skarb narodowy”. 

W dniu 29 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 kwietnia 1924 roku o zmianie ustroju pieniężnego. Na mocy tego rozporządzenia wycofywano markę polską, a w zamian do obiegu wprowadzano złotego. W dniu 1 czerwca 1924 roku Bank Polski rozpoczął skup marki polskiej, a 1 lipca 1924 roku przestała być ona prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Złoty symbolem suwerenności

Wskazuje się, że reforma walutowa Władysława Grabskiego uratowała polską gospodarkę przed upadkiem. Złoty stał się symbolem suwerenności odrodzonej Rzeczypospolitej i znakiem sukcesów politycznych i gospodarczych ówczesnego pokolenia Polaków.

 

Źródło:

Uchwała Sejmu RP z dnia 26 kwietnia 2024 r. w sprawie uczczenia 100. rocznicy wprowadzenia polskiego złotego.

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej