Posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności

Posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności

Źródło grafiki: https://pixabay.com

W dniu 19 stycznia 2024 r. odbyło się pierwsze w 2024 r. posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności. podczas spotkania organizacyjnego, które otworzył Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, dyskutowano nad ustaleniem planu pracy na bieżący rok.

Kwestia powołania koordynatora międzyresortowego ds. bezdomności

Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności została powołana przez Rzecznika Praw Obywatelskich w 2015 r. Jej członkowie zajmują się wypracowywaniem rozwiązań, które mają pomóc w wyjściu z kryzysu bezdomności. Szacuje się, że w Polsce problem ten dotyka kilkudziesięciu tysięcy osób.

Podczas tegorocznego spotkania organizacyjnego zasygnalizowano potrzebę powrotu do tematu powołania pełnomocnika rządu – koordynatora międzyresortowego, który zajmowałby się zagadnieniem przeciwdziałania bezdomności w Polsce, w tym opracowaniem programu (strategii) zakończenia bezdomności, jak też kwestiami z zakresu mieszkalnictwa i profilaktyki bezdomności.

Ogólnopolskie liczenie osób bezdomnych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało na luty 2024 r. akcję liczenia osób bezdomnych. Jak wskazuje Komisja, niepokojący jest brak szkoleń dla osób, które miałyby przeprowadzać takie liczenie. Ponadto za niezwykle istotne uznano, aby takie ogólnopolskie liczenie osób bezdomnych uwzględniło bezdomnych uchodźców z Ukrainy oraz innych obcokrajowców przebywających w Polsce i borykających się z problemem bezdomności.

Ratyfikacja Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej

Członkowie Komisji dyskutowali także nad ratyfikacją przez Polskę Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej oraz protokołu skargowego do Międzynarodowego Paktu Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych.

Wskazane obszary tematyczne mają być wiodące dla działań Komisji w tym roku.

Czym jest Europejska Karta Społeczna?

Europejska Karta Społeczna (EKS) ustanawia zobowiązania państw Rady Europy w obszarze polityki społecznej. Odnosi się do zagadnień takich jak pełne zatrudnienie, bezpieczeństwo pracy czy spójność społeczna. Omawiany akt międzynarodowy został otwarty do podpisu w 1961 r. w Turynie. Polska ratyfikowała EKS w 1997 r. Natomiast Zrewidowana Europejska Karta Społeczna (ZEKS), której Polska jak dotąd nie zdecydowała się ratyfikować, powstała w 1996 r. i w stosunku do EKS stanowi akt poszerzony, który między innymi reguluje prawo do ochrony przed ubóstwem i marginalizacją społeczną i prawo do mieszkania.

Zarówno EKS jak i ZEKS stanowią podstawowe dla europejskiej kultury prawnej dokumenty regulujące prawa pracownicze i prawa społeczne. Oba dokumenty, wraz z Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka, zajmują istotne miejsce w systemie ochrony praw człowieka.

 

Źródło:
W artykule wykorzystano informacje zawarte w komunikacie dostępnym na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich, https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-posiedzenie-ke-przeciwdzialanie-bezdomnosci-19-stycznia-2024 [dostęp: 22.1.2024 r.].

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej