Praca zdalna a kontrola trzeźwości pracownika

artykul

Czy pracownik pracujący zdalnie może podlegać kontroli trzeźwości? To jedno z wielu pytań, które pojawiły się po wejściu w życie przepisów o pracy zdalnej.

Praca zdalna w Kodeksie pracy

Kodeks pracy reguluje pracę zdalną jako pracę wykonywaną całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Praca zdalna nie zawsze będzie możliwa. Nie może ona obejmować m.in.: 

-prac szczególnie niebezpiecznych; 

-prac, w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych, określonych dla pomieszczeń mieszkalnych;

-prac z czynnikami chemicznymi stwarzającymi zagrożenie.

Powyższe oznacza, że miejsce wykonywania pracy zdalnej, niezależnie od tego, czy będzie to miejsce zamieszkania pracownika, czy też inne miejsce wybrane przez pracownika i zaakceptowane przez pracodawcę, zawsze będzie przedmiotem wzajemnego ustalenia między stronami stosunku pracy. Strony mogą uzgodnić, że praca zdalna będzie wykonywana w różnych miejscach, o których każdorazowo pracownik będzie informował pracodawcę.

Kontrola trzeźwości pracownika

Oprócz regulacji dotyczących pracy zdalnej, nieco wcześniej, bo 21 lutego, w życie weszły również przepisy normujące prewencyjną kontrolę trzeźwości. Kontrola trzeźwości może być przeprowadzona na dwa sposoby, co regulują przepisy art. art. 22(1c)–22(1h). Przede wszystkim może być przeprowadzona w sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy – wówczas badanie trzeźwości będzie mogła przeprowadzić policja  i dotyczy to wszystkich pracowników. Z kolei w przypadku określonej w przepisach wewnątrzzakładowych kategorii pracowników pracodawca będzie mógł przeprowadzić samodzielną, prewencyjną kontrolę trzeźwości nawet wtedy, gdy pracownik nie okazuje oznak bycia pod wpływem alkoholu. Kontrolą trzeźwości przeprowadzaną samodzielnie pracodawca będzie mógł objąć tylko takich pracowników, których praca stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub dla mienia.

Kontrola trzeźwości a wykonywanie pracy zdalnej

Jak wynika z definicji pracy zdalnej, pracownik wykonujący swoje obowiązki w formule zdalnej może wykonywać pracę we własnym domu bądź w innnym uzgodnionym z pracodawcą miejscu. Sama definicja i zasady wykonywania pracy zdalnej nie wykluczają jednak a priori przeprowadzenia kontroli trzeźwości, jeżeli zostaną spełnione ustawowe przesłanki, chociażby zagrożenie dla mienia, będącego jedną z podstaw uprawniających pracodawcę do wprowadzenia prewencyjnej kontroli trzeźwości. Nie jest również wykluczona kontrola trzeźwości przeprowadzana przez policję. Co do zasady, praca zdalna jest wykonywana przez pracowników za pomocą urządzeń teleinformatycznych, które także dają możliwość dostrzeżenia, że pracownik wykonuje swe obowiązki z stanie nietrzeźwym.

 

marketing prawniczy

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej