Praca zdalna na życzenie, czyli idą zmiany w Kodeksie pracy

artykul

Praca zdalna, powszechna w czasie pandemii, zostanie z nami na dłużej. Rząd przyjął projekt, który zakłada, że praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy.

Praca zdalna – definicja

Zgodnie z założeniem projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i niektórych innych ustaw, praca zdalna zostanie w ustawie zdefiniowana. Zgodnie z propozycją autora projektu – ministra rodziny i polityki społecznej, praca zdalna to praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Praca zdalna na polecenie pracodawcy

W Kodeksie pracy znajdzie się regulacja, zezwalająca pracodawcy na polecenie pracownikowi pracy zdalnej. I tak też pracownik będzie miał obowiązek wykonywania pracy zdalnej na polecenie pracodawcy w szczególnych sytuacjach, takich jak np. stan epidemii czy stan nadzwyczajny. Polecenie pracy zdalnej może być motywowane również szczególnymi okolicznościami leżącymi po stronie pracodawcy, takimi jak np. pożar czy zalanie zakładu pracy.

Praca zdalna na życzenie pracownika, czyli kto może złożyć wniosek o pracę zdalną

Wniosek o pracę zdalną będzie mógł złożyć każdy pracownik, nie tylko rodzic małego dziecka. Jednak w określonych przypadkach, pracodawca będzie musiał wniosek uwzględnić. Dotyczy to wniosków, złożonych przez:
•  pracownicę w ciąży oraz pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4. roku życia,
• pracownika, który sprawuje opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
• pracownika – rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
•  pracownika – rodzica dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności,
•  pracownika – rodzica dziecka posiadającego opinię o szczególnych potrzebach edukacyjnych.


Praca zdalna a obowiązki pracodawcy

Pracodawca – zgodnie z projektem - będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej.

Projekt przewiduje jednak możliwość używania przez pracownika prywatnych narzędzi pracy (np. komputera) w przypadku, w którym obie strony stosunku pracy tak ustalą. Jest jednak warunek - prywatne urządzenia techniczne i inne narzędzia pracy pracownika wykorzystywane przez niego do pracy będą zapewniały bezpieczeństwo pracy. Wówczas  będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonej z pracodawcą.

 

Źródło:

- projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

- informacja o projekcie  ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, https://www.gov.pl/web/premier

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej