Źródło grafiki: https://pixabay.com
Aplikanci radcowscy mogą brać udział w otwartych warsztatach w ramach cyklu Prawo Nowych Technologii.
Rozwój nowych technologii mocno odcisnął się na życiu społecznym, istotnie wpływając przy tym na kształt ustanawianych regulacji prawnych. Nowe technologie to pojęcie szerokie, obejmujące nie tylko technologie biometryczne, internet rzeczy, zaawansowaną robotykę czy zyskującą ostatnio na medialnej popularności sztuczną inteligencję. Nowe technologie to przede wszystkim swoisty nurt technologiczny, który - czy tego chcemy, czy nie - powoduje zmianę modelu przemysłowego i społecznego w gospodarce światowej, generując przy tym konieczność zmian również w obszarze legislatywy. Dlatego też pojęciem współistniejącym ze zjawiskiem nowych technologii stał się termin "prawo nowych technologii".
Prawo nowych technologii, jako pojęcie, zwykło się wiązać z zespołem norm prawnych, które odnoszą się do obszarów niezbędnej regulacji (w sferze relacji o charakterze zarówno publicznym, jak i prywatnym), na które bezpośredni wpływ wywierają nowoczesne technologie. Ustalenie i charakterystyka prawa nowych technologii jest przy tym kluczem w dookreśleniu celów regulacji nowoczesnych technologii w procesie przyszłego stanowienia prawa (zob. K. Chałubińska–Jentkiewicz, Rozwój nowoczesnych technologii w kontekście stanowienia prawa na przykładzie strategii AI, Teka Komisji Prawniczej PAN Oddział w Lublinie, t. XII, 2019, nr 2, s. 53–71).
Jak informuje w oficjalnym komunikacie KIRP, 17 kwietnia 2023 r. w godzinach 16.00 – 19.00 odbędą się ostatnie już otwarte warsztaty w ramach cyklu Prawo Nowych Technologii – „Prawo Internetu oraz mediów elektronicznych – wybrane zagadnienia”. Poprowadzi je ekspert z zakresu problematyki nowych technologii, prawa autorskiego i cyberbezpieczeństwa. Na zajęcia można się zarejestrować za pośrednictwem platformy e-KIRP. Zapisy dostępne są w kategorii „Dla aplikantów” w kursie „Zajęcia specjalizacyjne dla aplikantów” w sekcji „Prawo nowych technologii” (komunikat KIRP, https://kirp.pl/zajecia-specjalizacyjne-dla-aplikantow-radcowskich-w-ramach-cyklu-prawo-nowych-technologii/).
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Egzamin komorniczy: Zadanie pierwsze (ustawowe zadania komornika)
2023-04-18 10:05Aplikacja notarialna 2024 - egzamin wstępny
2024-09-15 10:00Egzamin notarialny bez aplikacji
2023-06-12 06:30Egzamin wstępny na aplikację: Test - sąd polubowny
2023-07-03 20:30Rozpoczął się egzamin notarialny
2022-09-06 10:00Konferencja naukowa na Wydziale Prawa i Administracji UMCS
2023-10-11 14:00