Preferencyjna stawka amortyzacji budynków już od stycznia 2024 roku

artykul

Już niebawem będzie możliwe zastosowanie nowych stawek amortyzacji niektórych budynków i budowli. Nowelizacja przepisów o podatku dochodowym ma zmniejszyć dysproporcje w rozwoju gospodarczym poszczególnych części kraju.

Uzasadnienie nowelizacji

Nowela podpisana przez Prezydenta RP w dniu 28 sierpnia 2023 r. wprowadza zmiany w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2021 r. poz. 1128, ze zm.), jak też w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800, ze zm.). W niniejszym artykule informujemy o zmianach w pierwszym z przywołanych aktów normatywnych, które polegają na dodaniu w art. 22j ust. 7-13).

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej, duże ośrodki gospodarcze i aglomeracje mają, z racji swego potencjału, rosnącą siłę przyciągania inwestycji. Korzyści z rozwoju dużych ośrodków miejskich co do zasady omijają tereny tzw. Polski powiatowej, pogłębiając dysproporcje w rozwoju poszczególnych części kraju. Odpływ ludności z mniejszych ośrodków miejskich, czy też wsi powoduje brak impulsów rozwojowych, a w konsekwencji wzrost bezrobocia i zubożenie społeczeństwa zamieszkującego te obszary. Zdaniem projektodawcy, bez ustawowej regulacji wspomagającej procesy inwestycyjne w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo odwrócenie tego trendu jest niemożliwe. Celem nowelizacji jest wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność w gminach o wysokim wskaźniku bezrobocia, będących jednocześnie gminami o niskim dochodzie w przeliczeniu na mieszkańca. Instrumentem służącym osiągnięciu tego celu ma być skrócenie okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych. Możliwość ta objąć ma gminy położone w powiatach o wysokim bezrobociu oraz jednocześnie niskim dochodzie podatkowym w przeliczeniu na mieszkańca (zob. uzas. projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, druk nr 3129, https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?nr=3129 [dostęp: 26.9.2023 r.]. 

 

Nowe stawki amortyzacyjne budynków i budowli

Zgodnie z nowelizacją (art. 1 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz.U. z 2023 r. poz. 1787), podatnicy będący mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla wytworzonych we własnym zakresie środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, zaliczonymi do grupy 1 i 2 Klasyfikacji, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych danego podatnika, w przypadku gdy budynek (lokal) niemieszkalny czy budowla znajduje się na obszarze gminy: 
1) zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, oraz 
2) w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest mniejszy niż 100% wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin.

W przypadku gdy budynek (lokal) niemieszkalny czy budowla znajduje się na obszarze gminy zlokalizowanej w powiecie, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi: 
1) od 120% do 170% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 10 lat; 
2) powyżej 170% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 5 lat.

Spełnienie warunków zastosowania nowych stawek amortyzacji 

Spełnienie warunków zastosowania nowych stawek amortyzacji ustala się na miesiąc, w którym wystąpiło jedno z następujących zdarzeń: 
1) uprawomocniła się decyzja o pozwoleniu na budowę; 
2) upłynął termin na wniesienie sprzeciwu wobec dokonanego zgłoszenia budowy albo wydano zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia takiego sprzeciwu; 
3) środek trwały został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – w przypadku gdy budowa tego środka trwałego nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy lub z innych przyczyn nie doszło do wydania takiej decyzji albo dokonania takiego zgłoszenia.

Z wyjątkami określonymi w ustawie nowelizującej zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Majątek

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej