Prezydent podpisał ważną ustawę dla polskiego wymiaru sprawiedliwości

Prezydent podpisał ważną ustawę dla polskiego wymiaru sprawiedliwości

Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/legal-right-justice-law-of-nature-5293005/

W dniu 7 marca Prezydent Andrzej Duda złożył swój podpis pod ustawą umożliwiającą funkcjonowanie EPPO.

Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej

Wniosek o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej złożono 13 grudnia 2023 roku. Z kolei 24 stycznia 2025 roku Sejm przyjął ustawę nowelizującą przepisy związane z przystąpieniem Polski do Prokuratury Europejskiej. Podpisana w dniu 7 marca br. przez Prezydenta RP ustawa regujuje finansowanie działań prokuratorów Prokuratury Europejskiej w Polsce, mechanizm wyboru kandydatów na prokuratora Prokuratury Europejskiej oraz wprowadzenie podstawy prawnej do tworzenia biur delegowanego prokuratora europejskiego przy powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury.

Polska należy do Prokuratury Europejskiej od marca 2024 r.

Prokuratura Europejska

Prokuratura Europejska z siedzibą w Luksemburgu to niezależny organ unijny odpowiedzialny za prowadzenie dochodzeń, ściganie i doprowadzanie przed sąd sprawców przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej. ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz m.in. z Eurojustem i Europolem. Prowadzi ona czynności prokuratorskie i wykonuje funkcje prokuratora we właściwych sądach państw członkowskich.

W Polsce będzie działać 24 delegowanych prokuratorów europejskich, którymi zostaną prokuratorzy okręgowi. Mają oni za zadanie prowadzić postępowania przygotowawcze oraz wnosić i popierać oskarżenia. Prokuratorzy delegowani działają niezależnie od organów krajowych. Utworzone zostaną cztery biura delegowanego prokuratora europejskiego: w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Warszawie.

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/prezydent-podpisal-ustawe-umozliwiajaca-funkcjonowanie-prokuratury-europejskiej

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej