Poznaliśmy datę wyborów parlamentarnych. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta odbędą się one w październiku.
W dniu 8 sierpnia Prezydent RP podpisał postanowienie w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Postanowienie zawiera cztery paragrafy, w których czytamy, że - jako dzień wyborów - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wskazał niedzielę dnia 15 października 2023 r., oraz określił dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w Kodeksie wyborczym (tzw. kalendarz wyborczy). Kalendarz wyborczy stanowi załącznik do postanowienia.
Ogłoszenie terminu wyborów parlamentarnych ma bezpośredni wpływ również na kampanię wyborczą. Bowiem z dniem ogłoszenia postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie wspomniana kampania wyborcza w wyborach do Sejmu i Senatu RP rozpoczyna się.
Kampania wyborcza, zgodnie z definicją Encyklopedii PWN, to akcja polityczna i organizacyjna związana z przeprowadzeniem wyborów do organów przedstawicielskich i trwa od chwili zarządzenia wyborów (hasło: kampania wyborcza, https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kampania-wyborcza;3919679.html, dostęp: 9.8.2023 r.).
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, kampania wyborcza zakończy się w dniu 13 października, o godzinie 24.00.
Sejm i Senat są wybierane na czteroletnie kadencje. Kadencje Sejmu i Senatu rozpoczynają się z dniem zebrania się Sejmu na pierwsze posiedzenie i trwają do dnia poprzedzającego dzień zebrania się Sejmu następnej kadencji. Wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu.
Wybrany do Sejmu może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat. Z kolei senatorem może być obywatel polski mający prawo wybierania, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat. Wybraną do Sejmu lub do Senatu nie może być jednak osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Co istotne, nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu.
Z kolei czynne prawo wyborcze (prawo wybierania) przysługuje obywatelom polskim. Każdy ma prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania nie przysługuje jednak osobom, które prawomocnym orzeczeniem sądowym są ubezwłasnowolnione lub pozbawione praw publicznych albo wyborczych.
Źródło:
- Postanowienie Prezydenta RP w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu RP i Senatu RP, https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/wybory-parlamentarne-odbeda-sie-15-pazdziernika-2023-r,73017
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Wakacje kredytowe nie dla wszystkich
2022-05-22 20:00UOKiK stawia zarzuty Orange i nju mobile
2022-09-13 10:00Akcyza na wyroby tytoniowe w górę
2024-08-07 12:32PE podjął decyzję w sprawie AI Act
2023-06-16 14:30Ministerstwo przypomina: Złóż wniosek!
2022-05-02 08:00Rząd zapowiada "urlop dla przedsiębiorcy"
2024-01-12 10:00