Opublikowano informację Prezydium KRRP ws. projektu dotyczącego stawek. Jak nowe rozwiązania ocenia samorząd radców prawnych?
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych poinformowało, że przyjmuje do wiadomości przedstawiony przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt rozporządzenia w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu. Jednocześnie dodano, że przedstawione w nim rozwiązania zgodne z zapowiedziami Ministerstwa stanowią rozwiązania cząstkowe, nie uwzględniające większości postulatów przedkładanych przez samorząd radców prawnych.
Samorząd radców prawnych ponownie wskazał, że system wynagradzania pełnomocników z urzędu powinien zostać uregulowany kompleksowo, uwzględniając urealnienie stawek w oparciu o specyfikę i stopień skomplikowania spraw, czas trwania postępowań sądowych oraz waloryzację stawek. Dodano, że wyrównanie stawek pełnomocników z urzędu i z wyboru nie spełnia tych warunków. W wielu przypadkach stawki nie są bowiem adekwatne do nakładu pracy i kosztów ponoszonych przez profesjonalnego pełnomocnika w toku prowadzenia sprawy. Szczególnie nieakceptowalne jest to w sferach o szczególnej doniosłości społecznej, takich jak prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi, ochrona praw małoletnich, a także ochrona osób w postępowaniach komorniczych. Samorząd radców prawnych oczekuje, że władza wykonawcza i parlament przywrócą ekwiwalentność świadczeń w tym zakresie, gdyż jest to przede wszystkim w interesie osób na rzecz których pomoc z urzędu jest świadczona, a w konsekwencji w interesie wymiaru sprawiedliwości i praworządności w Polsce.
Prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych zaapelowało również o przeprowadzenie dyskusji na temat wielokrotnie zgłaszanych przez samorząd radców prawnych postulatów i wdrożenie regulacji w zakresie:
– wprowadzenia mechanizmów zapewniających stabilność projektowanych regulacji – powszechną w wielu rozwiązaniach automatyczną waloryzację stawek wynagrodzenia, w oparciu o ustalony, ekonomicznie uzasadniony wskaźnik np. średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej;
– uwzględnienia czasu trwania postępowań sądowych poprzez wprowadzenie odrębnego ustalenia i rozliczenia wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną w danej instancji, uregulowanie możliwości zaliczkowania wynagrodzenia za prowadzenie sprawy oraz o ustalenie kategorii spraw, w których pełnomocnik uzyskiwałby wynagrodzenia za konkretne czynności;.
– ustalenia opłat w sprawach wymagających przeprowadzenia rozprawy w kwocie wyższej niż określone stawki minimalne;
– zmiany zasad wynagradzania kuratorów będących radcami prawnymi poprzez zrównanie sposobu jego ustalania z rozwiązaniami właściwymi dla pełnomocników z urzędu.
Samorząd radców prawnych wskazuje przy tym. że przedstawione postulaty stanowią istotne i podstawowe elementy, które powinny zostać uwzględnione w nowych regulacjach dla dobra wymiaru sprawiedliwości oraz w interesie osób reprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników działających z urzędu. Prezydium KRRP wyraziło także nadzieję na pogłębioną refleksję przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz podjęcie przez nich decyzji, które umożliwią wprowadzenie postulowanych zmian do polskiego porządku prawnego.
W dniu 18 października na stronie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń, w których określono nowe stawki za urzędówki dla adwokatów i radców prawnych. Rozporządzenie określa zarówno opłaty w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i opłaty w sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia, a także opłaty w sprawach nieletnich oraz opłaty w innych sprawach. O wysokości nowych stawek za urzędówki w poszczególnych kategoriach spraw przeczytasz >>tutaj<<.
Źródło:
Komunikat KIRP, https://kirp.pl/informacja-prezydium-krrp-ws-projektu-dotyczacego-stawek-npp/
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Przymus adwokacko-radcowski przedmiotem petycji do komisji sejmowej
2024-01-11 10:20ERA uruchamia program stypendialny dla prawników z UE
2023-03-11 10:00Ilu mamy w Polsce notariuszy? Podano dane za 2023 rok
2024-04-27 10:59Wykorzystanie tajemnicy adwokackiej na wokandzie TK
2023-12-25 12:00