Rada Ministrów wprowadza możliwość wyboru przez przedsiębiorców kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, czyli tzw. kasowego PIT.
Na gruncie obowiązującego stanu prawnego w podatku dochodowym od osób fizycznych zasadą jest tzw. memoriałowy sposób ustalania przychodów z działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców przychód z działalności gospodarczej powstaje z datą wystawienia faktury, wykonania usługi lub wydania towaru, niezależnie od momentu otrzymania zapłaty.
Zasada memoriałowa ustalania przychodów z działalności gospodarczej negatywnie wpływa na płynność finansową przedsiębiorców prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach. Co prawda powstawanie przychodu z działalności gospodarczej na zasadzie memoriału i konieczność zapłaty podatku pomimo braku otrzymania zapłaty łagodzą przepisy o tzw. zatorach płatniczych, jednak nie w każdym przypadku braku uregulowania należności znajdują one zastosowanie.
Ten stan rzeczy ma zmienić projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W świetle projektowanych przepisów przedsiębiorca będzie miał możliwość wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać kasowy PIT składając oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Oświadczenie będzie podlegało złożeniu w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, ewentualnie do końca roku podatkowego, jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego.
Metoda kasowa rozliczania przychodów ma mieć zastosowanie wyłącznie do przychodów, które:
-wynikają z transakcji między podatnikiem a przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz
-są udokumentowane fakturami wystawionymi w terminach określonych zgodnie z odrębnymi przepisami.
Kasowy PIT jest rozwiązaniem adresowanym do małych firm, ponieważ małe firmy najbardziej dotyka problem zatorów płatniczych jako najsłabszych podmiotów na rynku. Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy, których przychody z działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro.
Omawiane rozwiązanie będzie skierowane wyłącznie do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w najprostszej formie prawnej jaką jest prowadzenie działalności gospodarczej samodzielnie. Możliwość wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów ma dotyczyć także przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.
W przypadku metody kasowej rozliczania przychodów datą powstania przychodu ma być dzień uregulowania należności, nie później jednak niż dzień:
-upływu dwóch lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo
-likwidacji działalności gospodarczej.
Powyższe oznacza, że po upływie dwóch lat, licząc od dnia wystawienia faktury, przedsiębiorcy będą musieli rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzymają zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę.
Źródła:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UA2, https://legislacja.gov.pl;
Komunikat dostępny w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-oraz-niektorych-innych-ustaw2 [dostęp: 14.8.2024 r.].
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Wzrosną świadczenia z funduszu alimentacyjnego
2024-07-16 11:23Kasowy PIT dla przedsiębiorców
2024-04-27 00:20Wakacje bez testu i paszportu covidowego? Tylko w tych krajach
2022-06-11 12:00Idą zmiany w umowie o pracę na okres próbny
2022-05-13 20:29Będzie nowy system rekompensat dla weteranów
2024-09-10 15:50