Przerwa na karmienie dziecka tylko z lekarskim zaświadczeniem

Przerwa na karmienie dziecka tylko z lekarskim zaświadczeniem

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Bez zaświadczenia lekarza matka nie dostanie przerwy na karmienie piersią podczas egzaminu zawodowego.

Matka, która przystępuje do egzaminu zawodowego musi mieć lekarskie zaświadczenie

Kobieta przystępująca do egzaminu może uzyskać prawo do dwóch 30-45 minutowych przerw na karmienie dziecka lub dzieci piersią w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego/adwokackiego, jeśli wystąpi z wnioskiem do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, przedkładając zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią. Oznacza to, że bez zaświadczenia lekarza matka nie dostanie przerwy na karmienie piersią podczas egzaminu zawodowego. 

Dodatkowe formalności i koszty

Niewątpliwie uzyskanie zaświadczenia jest nie tylko dodatkową formalnością, ale także wiąże się z dodatkowymi kosztami. NFZ wydania takiego zaświadczenia nie refunduje, a prywatna wizyta w tym celu to wydatek rzędu od 150 do nawet 300 zł. Tymczasem analogiczne prawo przyznane pracownicom w Kodeksie pracy nie wymaga przedstawiania zaświadczeń lekarskich. 

Obecnie obowiązujące zasady egzaminu zawodowego stały się podstawą skarg kierowanych do RPO. Rzecznik stoi na stanowisku, że takie rozwiązanie jest dla matek uciążliwe i kosztowne proponując, by oprzeć wydanie zgody na złożeniu przez matkę stosownego oświadczenia, które byłoby następnie w uzasadnionych przypadkach weryfikowane lub potwierdzane zaświadczeniem lekarskim. Z taką propozycją RPO wystapił do Ministra Sprawiedliwości. 

Nie ulega wątpliwości, że celem wymogu przedłożenia zaświadczenia lekarskiego jest weryfikacja prawdomówności wnioskodawczyni i zapobieganie potencjalnym nadużyciom w postaci wykorzystywania przerw w celach innych niż karmienie dziecka. Niemniej podzielić należy pogląd, że cel ten można osiągnąć w bardziej efektywny, a zarazem mniej uciążliwy dla matek sposób, niż przez wymaganie przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Czy resort sprawiedliwości przychyli się do proponowanych zmian? Nawet jeśli, to na pewno nie stanie sie to przed tegorocznym egzaminem zawodowym. 

 

 

Źródło:

- pismo RPO do MS z 13.3.2023 r., VII.501.33.2023

 

 Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. 

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej