Najmłodsi będą mogli skorzystać z pomocy psychologa bez zgody przedstawiciela ustawowego. Takie rozwiązanie proponują senatorowie. Badania pokazują, że co siódmy uczeń wymaga interwencji związanej z jego samopoczuciem psychicznym.
Z Raportu Rzecznika Praw Dziecka Ogólnopolskie badanie jakości życia dzieci i młodzieży w Polsce. Obszar nr 3. Samopoczucie psychiczne (https://brpd.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/Raport-RPD-samopoczucie-psychiczne-PDF.pdf [dostęp:14.7.2023 r.] wynika, że ok. 14% uczniów w Polsce wymaga znaczącej interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym.
W dniu 13 lipca 2023 r. wpłynął do Senatu projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (druk nr 1046, Senat Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji, https://www.senat.gov.pl/prace/proces-legislacyjny-w-senacie/inicjatywy-ustawodawcze/inicjatywa,238.html [dostęp: 14.7.2023 r.]). Celem projektu jest podniesienie standardu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym związanym ze złym stanem emocjonalnym oraz psychicznym osób najmłodszych.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, kryzysom zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży można zapobiegać m.in. poprzez ułatwienie dostępu do pomocy psychologicznej.
Zmiana proponowana w ramach art. 1 projektu zakłada wprowadzenie do ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1876 ze zm.) nowej regulacji prawnej, wskazującej że osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat, będzie miała prawo do uzyskania trzech świadczeń zdrowotnych od specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej lub psychoterapii dzieci i młodzieży bez zgody przedstawiciela ustawowego.
Natomiast osoba małoletnia, która ukończyła 16 lat, będzie miała prawo skorzystać z pomocy specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej lub psychoterapii dzieci i młodzieży bez zgody przedstawiciela ustawowego bez ograniczeń.
Zdaniem projektodawców, powyższe rozwiązanie uzasadnia sytuacja młodzieży, która często sama poszukuje pomocy w przypadku złego stanu zdrowia psychicznego. Tymczasem zgodnie z obowiązującym stanem prawnym dopiero po ukończeniu 18 roku życia młode osoby mogą same skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej bez uzyskiwania uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego, co prowadzi do wielu trudności w skutecznym udzielaniu pomocy osobom małoletnim oraz im bliskim.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Resort rodziny chce promować rodzicielstwo zastępcze
2023-04-14 09:00Ustawa Kamilka wchodzi w życie
2024-02-16 00:02Rozliczenie nieudanego konkubinatu
2023-07-15 16:00Redefinicja przestępstwa zgwałcenia
2024-03-05 00:01Podwójny podatek od spadku z zagranicy jednak zostaje
2023-04-21 11:30Odrzucenie spadku w imieniu dziecka
2022-10-11 10:58