W wykonaniu unijnego prawa państwa członkowskie powołują niezależne instytucje fiskalne – organy eksperckie działające w obszarze finansów publicznych.
W dniu 30 kwietnia 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dyrektywy Rady (UE) 2024/1265 z dnia 29 kwietnia 2024 r. zmieniającej dyrektywę 2011/85/UE w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich. Stosownie do przepisów znowelizowanej dyrektywy państwa członkowskie mają obowiązek utworzenia niezależnych instytucji fiskalnych (ang. Independent Fiscal Institution – IFI), czyli organów eksperckich, których działanie ma przyczynić się do poprawy jakości i efektywności zarządzania finansami publicznymi.
Zmiana unijnych przepisów nakłada na państwa członkowskie obowiązek utworzenia niezależnych instytucji fiskalnych. Obecnie Polska nie posiada takiego organu. Celem projektu ustawy o Radzie Fiskalnej jest zatem powołanie takiego organu. Rada Fiskalna pełniłaby funkcję polskiej niezależnej instytucji fiskalnej w rozumieniu unijnej dyrektywy.
Do zadań Rady Fiskalnej należeć będzie opiniowanie najważniejszych dokumentów budżetowych państwa, przeprowadzanie analiz dotyczących polityki budżetowej oraz udział w debacie publicznej dotyczącej finansów publicznych. Rada ma mieć tym samym charakter ekspercki i doradczy. Organ ma się składać z niezależnych osób posiadających niezbędną wiedzę i doświadczenie – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Źródło:
- projekt ustawy o Radzie Fiskalnej wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UC48, https://legislacja.gov.pl.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Skarga na czynności komornika w pytaniach i odpowiedziach
2023-06-16 07:10Stanowisko MEiN w sprawie pobierania opłat od doktorantów
2023-06-12 07:004 pytania do prawnika: BUDOWA NA CUDZYM GRUNCIE
2023-01-30 08:55RPO pyta UOKiK o ceny paliw na stacjach PKN Orlen
2023-03-20 09:15