Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) opublikował raport, z którego wynika, że zakład karny w Barczewie mógł dopuszczać się stosowania tortur.
Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT) tworzą specjaliści, którzy monitorują sytuację w miejscach odosobnienia, gdzie ludzie przebywają niezależnie od swojej woli. Takich miejsc jest w Polsce jest ponad 3 000. W skład zespołu wchodzą m.in. prawnicy, psycholodzy, socjolodzy, politolodzy. W wizytacjach wspierają ich także eksperci zewnętrzni m.in. lekarze, psychiatrzy, psycholodzy.
KMPT wizytuje między innymi: areszty śledcze / zakłady karne,schroniska dla nieletnich / zakłady poprawcze, pomieszczenia dla osób zatrzymanych jednostek organizacyjnych Policji, Straży Granicznej, komisariaty Policji, policyjne izby dziecka, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, areszty w celu wydalenia, ośrodki strzeżone dla cudzoziemców, wojskowe miejsca zatrzymań, szpitale psychiatryczne, izby wytrzeźwień, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze czy placówki całodobowej opieki.
W dniach 17-20 października 2022 r. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur przeprowadził kontrolę w zakładzie karnym w Barczewie. Teraz opublikowano raport, z którego wynika, że w zakładzie dochodzi do aktów przemocy ze strony niektórych funkcjonariuszy względem osadzonych, w tym do tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania.
Jak wynika z raportu, podczas wizytacji przedstawiciele KMPT ustalili z dużym prawdopodobieństwem, że funkcjonariusze zastraszają osadzonych, stosują represje, przemoc fizyczną i słowną. Osadzeni są wyciągani z celi, doprowadzani do pomieszczeń niemonitorowanych, gdzie następnie są bici, obrażani, zastraszani, podduszani, a nawet podtapiani (tzw. waterboarding). Uzyskane informacje pozwoliły także ustalić, że u jednego z osadzonych w wyniku pobicia miało dojść do zatrzymania akcji serca. Mimo to nie wezwano pogotowia, fa unkcjonariusze samodzielnie reanimowali osadzonego, ostatecznie przywracając jego czynności życiowe.
Przedstawione tezy raportu uzasadniają tym samym podejrzenie popełnienia przestępstwa, w związku z czym Biuro RPO zawiadomiło prokuraturę. Ponadto, w związku z wagą ujawnionych naruszeń praw więźniów, Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur rzaekomendował przeprowadzenie kompleksowej kontroli Zakładu Karnego w Barczewie przez Okręgowy Inspektorat SW w Olsztynie.
Podstawą utworzenia KMPT jest Konwencja ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania wraz z Protokołem Fakultatywnym. Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur stanowi więc organ wizytujący miejsca, w których przebywają osoby pozbawione wolności. Wizytacje KMPT są niezapowiedziane, a w czasie wizyty członkowie KMPT mają dostęp do wszystkich pomieszczeń, instalacji i urządzeń, mogą odbyć poufną rozmowę z wybraną przez siebie osobą (zarówno osobą pozbawioną wolności, jak i członkiem personelu lub inną osobą). Osoby wizytujące mają ponadto dostęp do dokumentacji i nagrań z monitoringu. Przysługuje im też prawo rejestrowania dźwięku lub obrazu w miejscach, w których przebywają osoby pozbawione wolności, za zgodą osób, które będą rejestrowane.
Celem wizytacji KMPT jest identyfikowanie czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tortur i złego traktowania osób pozbawionych wolności oraz zaproponowanie rozwiązań mających na celu wyeliminowanie tego ryzyka. Formułując swoje wnioski i zalecenia, KMPT bierze pod uwagę międzynarodowe standardy praw człowieka, w szczególności standardy ONZ oraz zalecenia organów międzynarodowych.
Źródło:
- Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur z wizytacji Zakładu Karnego w Barczewie z 17.1.2023 r., KMP.571.13.2022.JJ
- Krajowy Mechanizm Prewencji, https://bip.brpo.gov.pl
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Umowa o jurysdykcję krajową w praktyce
2023-08-10 10:10Poświadczenie daty w prawie cywilnym
2024-11-20 14:59Wybrane zmiany w KPC od 1 lipca
2023-07-01 18:00Przepadek pojazdu będzie tylko fakultatywny
2024-04-25 07:30Pełnomocnictwo szczególne w praktyce
2024-08-20 14:44