Reforma KRS coraz bliżej

artykul

Rząd przyjął przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jakie są jego ostateczne założenia? Sprawdzamy.

Cel: niezależność władzy sądowniczej

Rząd zapewnia, że celem reformy jest przywrócenie zgodności z Konstytucją przepisów dotyczących wyboru sędziów do KRS. Chodzi także o zagwarantowanie niezależności władzy sądowniczej. Nowe przepisy mają zagwarantować niezależność KRS od władzy ustawodawczej oraz wykonawczej.

Sędziów wybiorą sędziowie

15 sędziów – członków KRS (z 25 członków Rady) wybiorą wszyscy polscy sędziowie, a nie – jak do tej pory – Sejm. Wybory będą miały charakter bezpośredni i tajny. W KRS będą reprezentowani wszyscy sędziowie, a więc sędziowie Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych.

Zgłoszenia kandydatów do KRS będą weryfikowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Każdy kandydat na członka KRS będzie przechodził procedurę wysłuchania publicznego, z możliwością zadawania mu pytań.

Skład KRS

Skład KRS będzie wybierany przez sędziów:
-Sądu Najwyższego – 1 sędzia tego sądu,
-sądów apelacyjnych – 2 sędziów sądów apelacyjnych,
-sądów okręgowych – 3 sędziów sądów okręgowych,
-sądów rejonowych – 6 sędziów sądów rejonowych,
-sądów wojskowych – 1 sędzia sądów wojskowych,
-Naczelnego Sądu Administracyjnego – 1 sędzia tego sądu,
-wojewódzkich sądów administracyjnych – 1 sędzia wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Rada Społeczna przy KRS

Przy KRS powstanie Rada Społeczna, której celem będzie zapewnienie otwartego udziału organizacji obywatelskich i zawodowych w tworzeniu strategii reform w sądownictwie. Rada będzie też doradzała w sprawach dotyczących rozpatrywania i oceny kandydatów na stanowiskach sędziowskich i asesorskich. Rząd podkreśla, że dzięki powstaniu Rady, KRS będzie w stanie skuteczniej chronić sądy przed ewentualnymi naciskami politycznymi.

W skład Rady Społecznej wejdą osoby wskazane przez Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Notarialną, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Członkami Rady będą także osoby wskazane przez Prezydenta, będące przedstawicielami organizacji pozarządowych.

 

Źródło:
-publikacja pt. "Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa" dostępna w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-krajowej-radzie-sadownictwa2 [dostęp: 28.2.2024 r.]. 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej