Reklama pod lupą - UOKiK ukarał znanych influencerów

Reklama pod lupą - UOKiK ukarał znanych influencerów

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/social-media-interaction-woman-1233873/

Zwykła opinia czy płatna reklama? UOKiK bacznie przygląda się treściom, jakie na swoich profilach umieszczają influencerzy.

Reklama (nie) zawsze oznaczona

Konsument ma prawo wiedzeć, czy dana treść to reklama, czy jedynie neutralna opinia jej autora. Dlatego UOKiK od dawna bacznie przygląda się profilom influencerów i sprawdza, czy właściwie oznaczają treści sponsorowane. Efektem kolejnych kontroli są decyzje o ukaraniu znanych celebrytów, którzy - zdaniem Urzędu - niewłaściwie oznaczyli płatne działania promocyjne.  Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie prasowym, Za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych na Instagramie Prezes UOKiK ukarał Filipa Chajzera, Dorotę Rabczewską i Małgorzatę Rozenek-Majdan.

Jak prawidłowo oznaczać treści sponsorowane?

W wydanych Rekomendacjach Prezesa UOKiK czytamy, że konsumenci powinni być właściwie informowani o tym, czy dany przekaz ma charakter neutralny, czy też handlowy. Odpowiedzialność w tym zakresie ponoszą przede wszystkim influencerzy, agencje reklamowe i reklamodawcy. Przedsiębiorca powinien informować zarówno o reklamowanej marce, jak i komercyjnym charakterze treści w sposób niebudzący żadnych wątpliwości. Oznaczenie powinno być jednoznaczne i wykonane od razu w momencie publikacji w widocznym miejscu, np. na początku opisu lub nagrania, tak, by komercyjny charakter był dla konsumentów jasny. Urząd wskazał również oznaczenia, które zaleca dla treści promocyjnych. Są nimi  #reklama, (reklama), [reklama], #materiał sponsorowany, (materiał sponsorowany), [materiał sponsorowany], napisanych wystarczająco dużą i wyraźną czcionką.

Za co karał UOKiK?

W wydanych decyzjach UOKiK kwestionował praktyki polegające na 

- oznaczaniu jedynie marki, podobnie jak w neutralnych relacjach z prywatnych zakupów czy codziennych czynności;
- zamieszczaniu rekomendowanych hashtagów #reklama lub #współpracareklamowa na końcu opisu, co czyniło je niewidocznymi na pierwszym etapie zapoznawania się z publikacją;
- niemal niewidocznym umieszczaniu oznaczenia #współpraca;
- sugerowanie, że stosowanie reklamowanych w istocie produktów jest osobistym wyborem konsumenckim.

Wydane decyzje nie są prawomocne. Przedsiębiorcom przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Źródło:

Komunikat UOKiK, https://uokik.gov.pl/decyzje-prezesa-uokik-chajzer-doda-i-rozenek-majdan

Rekomendacjach Prezesa UOKiK dotyczące oznaczania treści reklamowych przez influencerów w mediach społecznościowych, https://uokik.gov.pl/

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej