Resort sprawiedliwości opublikował oficjalne wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego 2023

artykul

Wszystkie komisje egzaminacyjne zakończyły już pracę. To pozwoliło dokonać zbiorczego podsumowania, które opublikowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Egzamin  adwokacki 2023

W 2023 roku egzamin adwokacki przeprowadziło 27 komisji egzaminacyjnych. Przystąpiło do niego 1529 zdających, zaś pozytywny wynik z egzaminu uzyskało 1282 osób (około 84%).

Na egzaminie adwokackim najtrudniejsze okazało się zadanie z zakresu prawa karnego (116 ocen niedostatecznych, tj. około 37% wszystkich ocen niedostatecznych), a następnie z prawa cywilnego (111 ocen niedostatecznych - ponad 35%). Najmniej trudności sprawiło zdającym rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki (10 ocen niedostatecznych - około 3%).  Z zadania z zakresu prawa gospodarczego wystawiono 53 oceny niedostateczne (około 17%), a z zakresu prawa administracyjnego - 24 oceny niedostateczne (około 8%).

Najwyższy poziom zdawalności uzyskali aplikanci, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji - około 90%. Wśród osób przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji odsetek ten wyniósł 65 %.

Egzamin radcowski 2023

Egzamin radcowski przeprowadziły 33 komisje egzaminacyjne. Do egzaminu przystąpiło 2034 zdających. Pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego uzyskało 1662 zdających (około 82 %),

Najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, z którego wystawiono ogółem 174 oceny niedostateczne, tj. około 35% wszystkich takich ocen. Z zadania z zakresu prawa karnego wystawiono 126 ocen niedostatecznych, tj. ponad 25%, z zakresu prawa cywilnego - 114, tj. około 23%, a z zakresu prawa administracyjnego - 53, tj. około 11%. Najłatwiejsze okazało się zadanie  z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki, z którego wystawiono ogółem 33 oceny niedostateczne, tj. około 7%.

Najlepiej egzamin zdali aplikanci przystępujący do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji. Zdawalność w tej grupie wyniosła około 89 %, podczas gdy w grupie przystępujących do egzaminu bez ukończenia aplikacji 63%.

Egzamin adwokacki i radcowski 2024

Wiadomo także, kiedy odbędzie się kolejna edycja zawodowych egzaminów prawniczych. Departament Zawodów Prawniczych poinformował, że przeprowadzenie przyszłorocznego egzaminu adwokackiego i egzaminu radcowskiego - w uzgodnieniu odpowiednio z Naczelną Radą Adwokacką i Krajową Radą Radców Prawnych - planowane jest w terminie 23-26 kwietnia 2024 r. Szczegółowe ogłoszenia o egzaminie adwokackim i egzaminie radcowskim zostaną opublikowane w  Biuletynie Informacji Publicznej nie później niż na 90 dni przed terminem tych egzaminów, zgodnie z art. 78a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze i art. 362 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej