Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o rozpoczęciu procesu legislacyjnego w zakresie zmiany przepisów dotyczących egzaminów: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego.
Jak informuje resort sprawiedliwości, w Ministerstwie zostały zainicjowane prace legislacyjne w kierunku zmiany rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego (Dz. U. z 2016 r. poz. 112) i radcowskiego (Dz. U. z 2016 r. poz. 116), a także rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 września 2013 r. w sprawie komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej oraz przeprowadzania egzaminu wstępnego i notarialnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1621 i z 2020 r. poz. 1391) oraz z dnia 16 kwietnia 2019 r. sprawie przeprowadzania egzaminu komorniczego (Dz. U. poz. 898). Przygotowane zmiany mają na celu umożliwienie kobietom karmiącym przystępującym do egzaminów adwokackiego i radcowskiego, a także notarialnego i komorniczego, skorzystania z prawa do przerw na karmienie dziecka lub dzieci piersią w czasie tych egzaminów bez konieczności przedkładania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią.
Informacja pochodząca z Ministerstwa Sprawiedliwości jest odpowiedzią na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 13 marca 2023 r. (VII.501.33.2023.JRO), w którym RPO wskazywał na trudną sytuację matek decydujących się na przystąpienie do egzaminu zawodowego.
Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów kobieta przystępująca do egzaminu zawodowego może uzyskać prawo do dwóch 30-45 minutowych przerw na karmienie dziecka lub dzieci piersią w czasie trwania każdego dnia egzaminu radcowskiego, adwokackiego, notarialnego i komorniczego, jeśli wystąpi z wnioskiem do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, przedkładając zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią. Jak słusznie podnosi przy tym RPO, uzyskanie zaświadczenia jest nie tylko dodatkową formalnością, ale także wiąże się z dodatkowymi kosztami. W praktyce NFZ wydania takiego zaświadczenia nie refunduje, a prywatna wizyta w celu jego uzyskania oznacza wydatek rzędu od 150 do 300 zł. Mając na uwadze istnejące status quo, RPO wysunął postulat, aby oprzeć wydanie zgody na złożeniu przez matkę stosownego oświadczenia, które byłoby następnie w uzasadnionych przypadkach weryfikowane lub potwierdzane zaświadczeniem lekarskim.
Zarówno KIRP, jak i NRA wskazują, że wymóg przedłożenia zaświadczenia lekarskiego „na karmienie dziecka piersią" nie wynika z przepisów wewnętrznych samorządu, a powyższe zaświadczenie jest wykorzystywane przez powołanych przez Ministra Sprawiedliwości Przewodniczących Komisji Egzaminacyjnej przy weryfikacji podstawy przedłużenia długości egzaminu zawodowego wnioskodawczyni jeszcze przed terminem samego egzaminu. Jak wskazuje przy tym KIRP, powyższe nie ma wpływu już na samą procedurę „obserwacji zdającej w trakcie przedmiotowej przerwy", zaś NRA dodaje, że "co do zasady w tym zakresie nawet nie okazując zaświadczenia trudno dokonać jakiegokolwiek nadużycia uprawnień, bo w trakcie egzaminu osoba zdająca przerywa pisanie, co zawsze jest dla każdego istotnym wybiciem z rytmu pracy i trudno założyć, że wykorzystane byłoby to dla innych niż rzeczywisty celów", a ponadto, w ramach tej przerwy, "w obrębie nadzoru Komisji musi pojawić się dziecko przekazane do karmienia". Z powyższych powodów zarówno KIRP, jak i NRA aprobują zaproponowane przez RPO rozwiązanie, polegające na zastąpieniu wymogu przedłożenia zaświadczenia lekarskiego wymogiem oświadczenia z możliwością następczej weryfikacji prawidłowości wykorzystania przerwy przez zdającą, oraz do żądania przedłożenia przedmiotowego zaświadczenia w przypadkach budzących wątpliwości.
Wydaje się, że do postulatu przychylił się również resort sprawiedliwości, bowiem jak informuje sekretarz stanu w MS, zainicjowane zmiany mają prowadzić do umożliwienia kobietom karmiącym przystępującym do egzaminów zawodowych skorzystania z prawa do przerw na karmienie dziecka lub dzieci piersią w czasie tych egzaminów bez konieczności przedkładania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią.
Należy zauważyć, że w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowano już projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie przeprowadzania egzaminu komorniczego, który zakłada zmianę przepisów rozporządzenia umożliwiającą matkom karmiącym przystępującym do egzaminu komorniczego skorzystanie z uprawnienia do przerw na karmienie dziecka piersią bez konieczności potwierdzania faktu karmienia stosownym zaświadczenia lekarskim. Zmiana polega na zastąpieniu dotychczas obowiązującego wymogu składania wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu komorniczego przez zdającą karmiącą dziecko piersią zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią, wymogiem złożenia jedynie wniosku o przyznanie tego uprawnienia oraz pisemnego oświadczenia o karmieniu dziecka piersią (zob. szerzej https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//517/12372405/12974566/12974570/dokument621265.pdf). Analogiczne zmiany mają być również wprowadzone do przepisów o egzaminach: notarialnym, radcowskich i adwokackich.
Źródło:
- Stanowisko NRA z 31.3.2023 r.,NRA.56.2.2023;
- Stanowisko KIRP z 4.4.2023 r., l.dz. 284/2023/OS;
- Pismo MS do RPO z 7.6.2023 r., DZP-II.4670.1.2023.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Egzamin radcowski 2024: Komisje publikują pierwsze wyniki
2024-05-20 19:00Halloween inaczej, czyli prawnicze hokus pokus
2024-10-30 18:31Próbny egzamin radcowski 2024: Ogłoszono oficjalne wyniki
2024-04-06 12:40Egzamin sędziowski w 2023 roku
2023-01-23 09:00Rejestracja na próbny egzamin radcowski tylko do 8 lutego
2023-02-07 13:00