Źródło grafiki: https://pixabay.com
Senacki projekt utknął w sejmowej zamrażarce. Tymczasem rodzice dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się określić, nadal nie mogą otrzymać ani zasiłku pogrzebowego ani macierzyńskiego, ani też skorzystać ze skróconego okresu urlopu macierzyńskiego.
Kwestia uregulowania świadczeń z zakresu zabezpieczenia społecznego (takich jak zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński, urlop macierzyński) dla rodziców dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić, nadal pozostaje otwarta. Pomimo wielokrotnych wystąpień RPO oraz przygotowania w Senacie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z objęciem prawem do zasiłku pogrzebowego nowej grupy uprawnionych (druk senacki nr 380), Sejm nie podjął działań ustawodawczych. Powyższe sprawia, że rodzice dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się określić, nie mogą otrzymać ani zasiłku pogrzebowego ani macierzyńskiego, ani też skorzystać ze skróconego okresu urlopu macierzyńskiego.
Jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, pierwsze wystąpienie RPO w tej sprawie miało miejsce jeszcze w 2015 r. i skierowane było do ówczesnego MRPiPS. Z kolei w grudniu 2019 roku RPO zwrócił się Marszałka Senatu RP. Rozwiązania problemu finalnie podjął się Senat, przygotowując projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z objęciem prawem do zasiłku pogrzebowego nowej grupy uprawnionych (druk senacki nr 380). Był on realizacją postulatów RPO dotyczących sytuacji rodziców, którzy nie mogą otrzymać ani zasiłku pogrzebowego ani macierzyńskiego, ani też skorzystać ze skróconego okresu urlopu macierzyńskiego w razie urodzenia martwego dziecka, którego płci nie da się ustalić - w zakresie przyznania zasiłku pogrzebowego. Pomimo przekazania senackiego projektu ustawy do Sejmu regulacji tej wciąż nie uchwalono.
Należy także wskazać, że dnia 21 czerwca 2021 r. do Sejmu wpłynął też senacki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z objęciem prawem do zasiłku pogrzebowego nowej grupy uprawnionych (druk nr 1401). Projekt ten skierowano 14 lipca 2021 r. do I czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a 13 października 2021 r. do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Również w interpelacji poselskiej z 2 stycznia 2023 r. (interpelacja nr 38127) do Prezesa Rady Ministrów poruszono kwestię braku powyższych świadczeń dla rodziców. Jednak z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że w resorcie nie są prowadzone prace legislacyjne w tym zakresie.
Czy jest szansa, że rodzice dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić otrzymają należne im prawa? Broni nie składa RPO. Dążąc do poprawy sytuacji prawnej polskich rodzin i zapewnienia poszanowania ich słusznych praw, zwrócił się on do przewodniczących komisji sejmowych o informacje co do aktualnego stanu prac nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z objęciem prawem do zasiłku pogrzebowego nowej grupy uprawnionych (druk nr 1401).
Kwestia uregulowania świadczeń z zakresu zabezpieczenia społecznego (zasiłek pogrzebowy, zasiłek macierzyński czy urlop macierzyński) powinna mieć charakter priorytetowy. Obecna sytuacja nie tylko pozbawia wskazaną grupę rodziców należnych ich praw, ale łamie również podstawowe wartości konstytucyjne, takie jak należne każdemu prawo do zabezpieczenia społecznego (art 67 Konstytucji) czy prawo do ochrony życia rodzinnego (art. 47 Konstytucji). Nakaz ustanowienia właściwego systemu zabezpieczenia społecznego w sytuacji, gdy obowiązujące przepisy pomijają rodziców dzieci martwo urodzonych, których płci nie da się ustalić, staje się więc bezwględnym obowiązkiem władz publicznych, uzasadnionym zarówno tetycznie, jak i aksjologicznie.
Źródło:
- pismo RPO z dnia 6 lutego 2023 r., VII.534.20.2015.MO
- senacki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z objęciem prawem do zasiłku pogrzebowego nowej grupy uprawnionych (druk nr 1401).
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Ustawa Kamilka będzie nowelizowana
2025-01-07 08:00Czy zwrot nieudanego prezentu jest możliwy?
2022-12-26 10:15Wina rozkładu pożycia małżeńskiego
2022-03-12 12:23Ochrona małoletnich w sieci przedmiotem nowej ustawy
2024-12-14 18:50Kto i kiedy otrzyma świadczenie wspierające?
2023-04-06 08:00Podwójny podatek od spadku z zagranicy jednak zostaje
2023-04-21 11:30